PROTEST cu CRUCI împotriva construirii unei „Mega Moschee” în Bucureşti FOTO

Zeci de cruci din lemn de doi metri au apărut, vineri dimineaţă, pe stâlpii din București, în semn de protest împotriva construirii unei moschee imense în Capitală."Creștinii nu vor Mega Moschee", este mesajul inscripţionat pe cruci.
Ionela Marcu
08 apr. 2016, 05:50
PROTEST cu CRUCI împotriva construirii unei

Astăzi 8.04.2016 am montat 500 de sfinte cruci de lemn în dorința de a sensibiliza și trezii constinta cetatenilor, referitor la pericolul construirii unei Mega Moschei în București. În marile intersecții pe Cruci sta scris „Creștinii nu vor Mega Moschee” Cătălin Berenghi și Cătălin Ioan Gornic.
P.S. În jur de ora 09:00 demersul nostru va fi revendicat„, a anunţat pe Facebook unul dintre organizatorii acestui protest.

Un alt protest neobişnuit a avut loc şi anul trecut. Pe terenul unde va fi ridicat lăcaşul, Cătălin Berenghi a îngropat doi purceluşi congelaţi. Acesta a vrut astfel să pângărească locul, pentru că în religia islamică porcul este un animal necurat.

„Nimeni din conducerea ţării şi din cei care ne conduc, guvernanţii, nu ne-au întrebat dacă dorim sau nu moschee în Bucureşti (…) După cutumele şi tradiţia musulmană, dacă locul este spurcat de porci, construcţia nu va mai avea loc”, spunea protestatarul Cătălin Berenghi.

„Foarte clar să se înţeleagă, eu nu am nimic contra musulmanilor, contra Islamului. Dacă acest petic de pământ a fost de-a lungul timpului scutul creştinătăţii împotriva Islamului şi dacă am avut domnitori, Ştefan cel Mare, Mihai Viteazu, Brâncoveanu şi familia lui cărora li s-au tăiat capetele, cred că şi eu pot face un astfel de protest”, a subliniat Berenghi.

Despre MEGA MOSCHEE

Un centru cultural grandios cu moschee, bibliotecă, săli de curs şi spaţii de cazare urmează să fie construit în Bucureşti. Terenul este situat pe Bulevardul Expoziţiei din Bucureşti, lângă Romexpo, şi are o valoare de inventar de 17,2 milioane lei.

Pe lângă moscheea care se anunţă a fi cea mai mare dintr-o capitală europeană (exceptând Istanbulul), în centrul musulman vor funcţiona o bibliotecă ştiinţifică în care să se regăsească publicaţii autorizate, precum şi săli de curs în care imamii să predice învăţătura Coranului.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cum s-a afișat iubita lui Jude Bellingham. Ipostaza cu care i-a înnebunit pe fani
Capital.ro
Schimbări pentru asociația de proprietari. Reguli noi pentru grădinile de bloc. Se obține acordul a minimum 50% + 1 dintre proprietari
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj