Protest de amploare la Cluj. Sute de persoane cer dizolvarea Parlamentului

Aproximativ 200 de persoane au protestat, joi seară, în zona centrală a municipiului Cluj-Napoca, cerând dizolvarea Parlamentului.
Filip Stan
23 iun. 2016, 17:45
Protest de amploare la Cluj. Sute de persoane cer dizolvarea Parlamentului

Protestatarii sunt nemulțumiți de decizia parlamentarilor privind pensiile aleșilor locali, de cea referitoare la dezincriminarea conflictului de interese și de cea de respingere a cererii DNA privind încuviințarea urmăririi penale împotriva fostului ministru de Externe, Titus Corlățean.

‘Nu pensii speciale, doar închisoare’, ‘Vrem dreptate, nu imunitate’, ‘Revoluția-i în toi, Parlamentul la gunoi’, ‘Educație, nu corupție’, ‘DNA, noi suntem de partea ta’, se putea citi pe afișele pe care le-au purtat protestatarii adunați în Piața Unirii.

Unul dintre organizatorii protestului, Bogdan Rădulescu, a spus că deciziile din ultimele zile ale parlamentarilor reprezintă un atentat la siguranța națională.

‘Ce au făcut în ultimele zile este atentat la siguranța națională. Au votat dezincriminarea conflictului de interese pentru parlamentarii care și-au angajat rudele, au rezolvat Legea pensiilor speciale pentru aleșii locali, au închis dosarul Diaspora referitor la organizarea dezastruoasă a votului pentru prezidențiale, iar Senatul a respins cererea procurorilor DNA de încuviințare a urmăririi penale împotriva fostului ministru de Externe, senatorul PSD Titus Corlățean. Ne-am săturat. Cred că singura soluție este dizolvarea Parlamentului, pentru că ei își fac legile lor și ne sfidează pe noi. Deci cerem dizolvarea Parlamentului’, a menționat Bogdan Rădulescu.

El a mai spus că parlamentarii „votează legi doar pentru ei și împotriva românilor” și că protestele ar putea fi reluate până la rezolvarea situației.

Citeşte şi Sute de oameni au ieşit în stradă. Protest la Universitate, împotriva „Parlamentului Ruşinii”

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Meteorologii anunță vortex polar în România! Cât de mult vor scădea temperaturile în săptămânile următoare
Fanatik.ro
Mama criminalului de 13 ani de la Cenei are probleme financiare uriașe. Cine a dat-o în judecată pentru neplata datoriilor
Capital.ro
Viața la bloc. Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Se achită banii. Asociația de proprietari poate apela la instanță
Playtech.ro
Cât ar putea crește prețul gazelor de la 1 aprilie, dacă se elimină plafonarea. Tabel cu prețurile estimate
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gestul făcut de Răzvan Lucescu pentru victimele tragediei din Timiș. Durere fără margini pentru familiile tinerilor care și-au pierdut viața
iamsport.ro
S-a dus neanunțat la Cornel Dinu acasă, dar ”Procurorul” a refuzat să îi deschidă ușa și i-a dat un mesaj succint: ”E nebun, mă!”
MediaFlux
Percheziții la psihoterapeutul Cristian Andrei. Bărbatul, dus la audieri. Acuzații grave după scandalul agresiunilor VIDEO
stirilekanald.ro
Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil