Protest împotriva ministrului Justiţiei, la Universitatea din Iaşi: „Tudorel nu eşti ieşean, marş la Dragnea-n Teleorman”

Peste 150 de persoane au protestat sâmbătă în faţa Universităţii Alexandru Ioan Cuza din Iaşi, cerând demisia ministrului Justiţiei Tudorel Toader, suspendat din funcţia de rector al universităţii în perioada mandatului de la minister.
Filip Stan
24 mart. 2018, 16:25
Protest împotriva ministrului Justiţiei, la Universitatea din Iaşi:

Protestatarii, mobilizaţi pe reţelele sociale, au început să se adune în faţa universităţii ieşene începând cu ora 16.00, ei acuzându-l pe ministrul Justiţiei Tudorel Toader că face de ruşine Iaşiul.

Oamenii au venit cu fluiere şi vuvuzele, purtând steaguri tricolore şi ale Uniunii Europene.

Manifestanţii au scandat ”Guvern de hoţi, nişte mafioţi”, ”Demisia”,”Tudorel nu eşti ieşean, marş la Dragnea-n Teleorman” şi ”Legea graţierii e ruşinea ţării”.

Pe pancartele purtate de protestatari se putea citi ”Tudorel,ai făcut pact cu diavolul”, ”Nu vei fi iertat”, ”Iaşiul nu te vrea” şi ”Cerem o Justiţie independentă”. Participanţii au format un lanţ uman în jurul clădirii universităţii.

Citeşte şi Ministrul Tudorel Toader explică normele legale prin care e susţinută despăgubirea deţinuţilor

TudorelToader este un ministru care apără interesele corupţilor, susţinut de o alianţă al cărei unic scop este slăbirea independenţei justiţiei. Vedem că el nu are nicio problemă că în fruntea ţăriise află un condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare şi o altă persoană trimisă în judecată pentru mărturie mincinoasă. Este un demnitar dispus săaccepte orice comandă pentru a-şi păstra funcţia. Nu are ce să caute nici la Justiţie, dar nici la conducerea Universităţii ieşene. Este o sfidare la adresamediului academic din oraş”, a declarat unul dintre protestatari.

La protest a fost prezent şi deputatul USR Iaşi, Cosette Chichirău. Ea a spus că Tudorel Toader face de ruşine universitatea din Iaşi, adăugând că ”este inacceptabil să mai rămână ministru al Justiţiei”.

Manifestaţia a durat o oră şi s-a încheiat fără incidente.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cine a fost primul fotbalist român care a jucat pentru AS Roma. ”A fost extrădat” din România cu o lună înainte să vină comuniștii la putere
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
România, afectată de mai multe seisme în doar câteva ore! Unde au avut loc cutremurele
Adevarul
Top 10 cele mai căutate mărci auto în 2025: Românii mizează pe mașini second-hand și întreținere ieftină
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Ce au ajuns să mănânce fotbaliștii români: 'Îți plutește în stomac!'
MediaFlux
Viktor Orban s-a înțeles cu Trump, Putin și Erdogan. Lovitură în plex pentru Europa
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil