Protest în faţa sediului PSD Iaşi. Oamenii le cer politicienilor să nu voteze legile justiţiei

Mai multe persoane participă sâmbătă la o acţiune de protest în faţa sediului PSD Iaşi, cerându-le parlamentarilor social-democraţi locali să nu voteze legile justiţie.
Filip Stan
16 dec. 2017, 11:53
Protest în faţa sediului PSD Iaşi. Oamenii le cer politicienilor să nu voteze legile justiţiei

Manifestanţii s-au adunat la ora 10.00 în faţa sediului PSD de pe pietonala Ştefan cel Mare, cu pancarte pe care au scris „Ne-am săturat să vă
păzim”, „Nu ne reprezentaţi” şi „Jos copitele de pe Justiţie”. De asemenea, oamenii au foi cu citate din discursurile Regelui Mihai.

La ora 12.00, cei adunaţi în faţa sediului PSD Iaşi au ţinut un moment de reculegere în memoria Regelui Mihai.

Protestul a fost iniţiat pe Facebook, fiind inspirat de acţiunea de tip sit-in de la Sibiu. Nu au fost scandate lozinci, iar cei prezenţi susţin că în

funcţie de numărul de participanţi, protestul ar putea dura 24 de ore.

Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat în această săptămână cele trei legi ale Justiţiei: luni a fost dat votul final pe legea 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor, iar miercuri au fost votate legea 304/2004 privind organizarea judiciară şi legea 317/2004 privind funcţionarea CSM.

Biroul Permanent al Senatului a aprobat joi o procedură de urgenţă accelerată pentru dezbaterea legilor Justiţiei în forul decizional: parlamentarii vor avea termen de depunere a eventualelor amendamente până luni dimineaţă la ora 9:00 la legea privind organizarea judiciară şi cea privind funcţionarea CSM, iar comisia specială trebuie să elaboreze raportul în maximum 24 de ore, până marţi dimineaţa la ora 9:00.

Senatul este forul decizional în cazul tuturor celor trei acte normative.

Citeşte şi Un „protest tăcut” a început în faţa sediului central al PSD, din Şoseaua Kiseleff, pe modelul celui de la Sibiu

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Iga Swiatek, iritată după eliminarea de la Australian Open. Ce nu i-a plăcut jucătoarei de pe locul 2 WTA
Capital.ro
Se dau bani în 2026. Anunț major de la PSD pentru pensionarii României: Vom proteja populația cea mai expusă riscurilor
Playtech.ro
Stațiunea din România care se reinventează după ani de declin. Tobogane, piscină infinity, saune și apă termală extrasă de la 3.000 de metri
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primele mărturii ale unui supraviețuitor al accidentului din Timiș. Raport INML: S-au găsit substanțe interzise în mașină și în sângele șoferului
iamsport.ro
Bombă! Garanta că-l aduce la Dinamo pe noul Messi: ”Zicea că luăm milioane pe el”
MediaFlux
Traian Băsescu dă o lovitură statului român. Are de primit o avere
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil