PROTESTE în plenul Senatului şi al Camerei. Parlamentarii PNL şi USR au cerut DEMISIA Guvernului şi alegeri anticipate

Parlamentarii PNL și USR au protestat miercuri, pe holul și în plenul Camerei Deputaților şi al Senatului, cerând demisia Guvernului Grindeanu și alegeri anticipate.
Iulian Tudor
01 feb. 2017, 14:47
PROTESTE în plenul Senatului şi al Camerei. Parlamentarii PNL şi USR au cerut DEMISIA Guvernului şi alegeri anticipate

Deputații PNL și USR s-au strâns mai întâi pe holul plenului, unde au strigat „Rușine”, „Demisia”, mulți dintre ei purtând în mâini cravate roșii de care au prins coli de hârtie pe care scria „Demisia Guvernului”, iar alții având foi albe de hârtie pe care aveau scris „Alegeri Anticipate” și „Rușine”, potrivit Agerpres. 

Deputații liberali și cei ai USR au repetat protestul în plenul Camerei Deputaților, mai exact la tribuna plenului, unde s-au strâns și au strigat „Hoții!”.

Președintele de ședință, deputatul PSD Gabriel Vlase, a cerut chestorilor să restabilească ordinea în sală, iar protestatarii s-au liniștit după câteva minute.

Şi senatorii PNL şi USR au protestat, miercuri, în deschiderea primei şedinţe de plen a Senatului din actuala sesiune parlamentară, afişând pancarte cu mesaje la adresa majorităţii şi bătând cu pumnii în bănci, potrivit news.ro.

Protestul a izbucnit după ce preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, i-a întrerupt discursul senatorului USR, Vlad Alexandrescu. Fostul ministru al Culturii a vrut să critice majoritatea pentru adoptarea de către Guvern a ordonanţei de urgenţă privind modificarea codurilor penale. ”Abuzaţi de legitimitatea votului şi de oamenii cinstiţi…”, a apucat să spună Alexandrescu înainte ca Tăriceanu să îi taie micorfonul.

”Nu acceptăm acest abuz”, au început să scandeze toţi senatorii PNL şi USR, afişând pancarte pe care scria ”Ruşine” şi ”Noaptea ca hoţii”şi bătând cu pumnul în bănci.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Tun pe banii statului: cum au încasat firmele subvenții în lanț folosind aceiași șomeri. Schema prin care se scoteau milioane din fonduri publice
Capital.ro
Regulă pentru proprietarii de teren. Dreptul care îți „taie” din proprietate fără acordul tău. Ce spune Codul Civil
Playtech.ro
Ce nu au voie să facă femeile în Grecia: Amenzile sunt de mii de euro, multe românce nici nu ştiu de restricţii
Adevarul
Masacru în SUA: opt copii uciși într-un atac armat în Louisiana. Atacatorul, împușcat mortal de poliție
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Bani în plus pentru pensie. Cum se poate obține o sumă considerabilă
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj