Protest masiv la Moscova: Cetăţenii oraşului nu vor să le fie dărâmate blocurile din perioada sovietică

Mii de moscoviţi au protestat duminică în sud-vestul capitalei ruse, faţă de planurile Guvernului de a muta milioane de cetăţeni din blocuri sovietice nesigure, însă numărul manifestanţilor a scăzut faţă de mitingurile precedente, relatează Reuters.
Iulian Tudor
29 mai 2017, 05:55
Protest masiv la Moscova: Cetăţenii oraşului nu vor să le fie dărâmate blocurile din perioada sovietică

Potrivit unui martor citat de agenţia internaţională, aproximativ 5.000 de oameni au participat la cel mai recent miting, comparativ cu 60.000 la un protest din 14 mai.

Poliţia a estimat numărul participanţilor la protestul de acum săptămâni la 8.000, dar estimarea sa a acoperit o zonă restrânsă.

 Proiectul de lege propus de Guvern propune mutarea unor moscoviţi în apartamente moderne, însă oamenii se tem că nu vor avea drept de proprietate asupra noilor locuinţe, după ce autorităţile locale au provocat anul trecut nemulţumire când au demolat numeroase chioşcuri, potrivit news.ro.

Citeşte şi Statele membre G7, pregătite să adopte sancţiuni suplimentare împotriva Rusiei în legătură cu Ucraina

În plus, cei vizaţi sunt îngrijoraţi în legătură cu poziţia şi calitatea noilor blocuri, în legătură cu lipsa infrastructurii şi faptul că noile clădiri construite în locul blocurilor lor vor distruge aspectul istoric al capitalei ruse.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Parlamentarii Dianei Șoșoacă cer repatrierea aurului din rezerva națională, aflat la Banca Angliei. Cazurile Rusiei și Venezuelei, invocate de inițiatori
Capital.ro
Permis de conducere, regulă nouă în 2026 în România. Conducătorii auto care nu mai dau sala
Playtech.ro
De ce sărbătorim Anul Nou pe 1 ianuarie: nu a fost aleasă la întâmplare această zi
Adevarul
Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
OUT! Revoluție la Farul. Gică Hagi a trecut la măsuri drastice
MediaFlux
Cui spunem, de fapt, La mulți ani, de 1 ianuarie? Este ziua multor români
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend