Proteste de amploare în Georgia după ce guvernul a amânat discuțiile pentru aderarea la UE: ”Trupele ”speciale” smulgeau protestatari din mulțime și îi călcau pur și simplu în picioare”

Este haos în Georgia după ce guvernul a amânat discuțiile pentru aderarea la Uniunea Europeană. Oamenii au ieșit în stradă pentru a-și arăta nemulțumirea.
Alina Costache
30 nov. 2024, 12:55
Proteste de amploare în Georgia după ce guvernul a amânat discuțiile pentru aderarea la UE: ”Trupele ”speciale” smulgeau protestatari din mulțime și îi călcau pur și simplu în picioare”

Proteste de amploare în Georgia, după ce guvernul a amânat discuțiile pentru aderarea țării la Uniunea Europeană. Peste 100 de persoane au fost arestate în timpul mitingului pro-european.

Proteste de amploare în Georgia. Oamenii s-au revoltat după ce guvernul a amânat discuțiile pentru aderarea la UE

107 persoane au fost arestate în a doua zi de proteste provocate de decizia guvernului de a amâna discuţiile privind aderarea la Uniunea Europeană, în plină criză postelectorală, relatează AFP. Potrivit Ministerului de Interne, acestea au fost reținute pentru „nerespectarea ordinelor poliţiei” şi pentru „acte de huliganism” în timpul demonstraţiei de vineri seara, în timpul căreia poliţia a folosit gloanţe de cauciuc, gaze lacrimogene şi tunuri cu apă pentru a dispersa mii de persoane.

”Georgia în stare de șoc: partidul putinist care a furat alegerile mințind poporul că îl duce spre Europa… a anunțat că oprește aderarea la UE.

Mulțimi de oameni disperați ies pe străzile acestei țări ma”i pro-europene ca România. Oligarhul de la putere era pregătit, a pus tunurile de apă pe ei și a trimis mascații să-i bată.

Trupele ”speciale” smulgeau protestatari din mulțime și îi călcau pur și simplu în picioare. Oameni căzuți la pământ loviți cu bocanci în cap. Zeci de jurnaliști atacați ca să le distrugă echipamentele de înregistrare.

Dar mulțimea crește cu fiecare abuz. Străzile din Tbilisi sunt presărate cu baricade. Așa se întâmplă când îți bați joc de voturile oamenilor.Urmează zile grele în Georgia și nu numai”, scriu într-o postare pe Facebook cei de la Casa Jurnalistului.

Citește și Rezultatele referendumului privind aderarea Republicii Moldova la UE, validate de Curtea Constituțională. Proteste zadarnice ale pro-rușilor

Îngheţarea discuţiilor privind cererea de aderare a fost întâmpinată cu o furie generalizată în Georgia, care are obiectivul de aderare la UE înscris în Constituţia sa. Sute de angajaţi ai ministerelor de externe, al apărării, al educaţiei şi al justiţiei au semnat vineri scrisori deschise în care denunţă îngheţarea negocierilor ca fiind neconstituţională.

Mai multe universităţi private au declarat că îşi suspendă cursurile pe fondul tulburărilor, în timp ce grupurile de afaceri au solicitat guvernului să îşi revizuiască poziţia.

Partidul de guvernământ Visul Georgian, care a obţinut aproape 54% din voturi în alegerile din octombrie, despre care partidele de opoziţie susţin că au fost fraudate, a declarat joi că îngheaţă negocierile de aderare din cauza a ceea ce a numit „şantajul” UE asupra Georgiei, scrie News.ro. 

Măsura vine după luni de deteriorare a relaţiilor dintre Georgia şi Occident, care a acuzat guvernul de la Tbilisi de înclinaţii autoritare şi pro-ruse.

Visul Georgian a adoptat în acest an legi împotriva aşa-numiţilor „agenţi străini” şi a drepturilor LGBT, despre care criticii spun că sunt de natură draconică şi de inspiraţie rusă.

Partidul, care este controlat de fondatorul său, miliardarul şi fostul prim-ministru Bidzina Ivanişvili, afirmă că doreşte în cele din urmă să adere la UE şi că legile pe care le-a adoptat sunt necesare pentru a apăra valorile tradiţionale ale Georgiei.

Citește și Gigi Becali, anunțul momentului despre războiul dintre Ucraina și Rusia: Se va semna pacea la București

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Cel mai mare sportiv român din istorie. Topul în care Gheorghe Hagi e pe 2, iar David Popovici abia al 5-lea. Sondaj FANATIK / Inscop
Capital.ro
S-a aflat planul lui Călin Georgescu. Decizia care schimbă tot: Va fi succesul propriu
Playtech.ro
Indicatorul rutier pe care şoferii îl ignoră mereu. Ce trebuie să faci când îl vezi?
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai