Proteste în Macedonia pe tema schimbării numelui ţării

Mii de manifestanţi au participat la un protest oganizat la Skopje, duminică, scandând "noi suntem macedoneni", împotriva schimbării denumirii fostului stat iugoslav, pe care Atena o consideră o ameninţare teritorială la adresa sa, scrie Guardian.
Filip Stan
05 mart. 2018, 09:59
Proteste în Macedonia pe tema schimbării numelui ţării

Noi proteste au fost organizate în Macedonia împotriva schimbării numelui fostului stat iugoslav. Manifestanţii s-au adunat în piaţa princială a capitalei Skopje, lângă statuia conducătorului Alexandru cel Mare.

Evica Stojanova-Kamberova, unul dintre organizatorii evenimentului, a declarat că protestele vizează  „întrebările privind numele, identitatea, constituţia şi limba ţării”, iar acestea sunt „probleme împotriva cărora trebuie adoptată o poziţie fermă”, potrivit Mediafax.

Skopje şi Atena au fost de acord anul acesta să intensifice negocierile pentru a încheia disputa care blochează aderarea Macedoniei la Uniunea Europeană şi NATO.

Citeşte şi Ministrul rus al Apărării: Scutul antirachetă al NATO, o „umbrelă găurită”

 Manifestanţii au cerut premierului Zoran Zaev să anuleze discuţiile cu Grecia privind schimbarea numelui. Aceştia şi-au mai exprimat dorinţa pentru o rezoluţie a Naţiunilor Unite în urma căreia să fie recunoscută oficial denumirea de Macedonia.

Macedonia, care speră că problema va fi rezolvată înainte de summitul NATO care va avea loc în luna iulie la Bruxelles, a sugerat folosirea unui calificativ geografic pentru a diferenţia denumirea celor două teritorii.

DailyBusiness
Și-au făcut cruce când au văzut nota de plată. Incredibil pentru ce au fost taxați patru turiști la o terasă din Italia!
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Lavinia Pîrva a făcut furori în costum de baie! Unde a mers artista împreună cu Ștefan Bănică Jr. – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Thiam, prezentat oficial la FCSB! Mihai Stoica s-a ținut de cuvânt în privința numărului. Update
Capital.ro
Adevărul despre taxa pe nuntă. Fiscul nu va taxa darul de nuntă! Ce va verifica ANAF
Playtech.ro
După cât timp se prescrie o datorie? Avocat: 'Trebuie invocată prescripţia, nu este ceva automat'
Adevarul
Cifrele care arată că Rusia este departe de a fi câștigătoare pe câmpul de luptă. Partea ucraineană a hărții
wowbiz.ro
Încă un DIVORȚ ȘOC în România! Actrița a anunțat oficial că s-a despărțit de soțul ei după 19 ani: „Am ales să pun punct. După o perioadă de...”
Evz.ro
Proprietarii scapă de un calvar. Documentele care se eliberează mai rapid din 23 august”
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Panică la bordul unui avion care venea din Spania! Pasagerii au trăit clipe de coșmar
Cancan.ro
Soțul criminal al Silvanei Dăogaru tocmai aflase că suferă de o boală teribilă. Ce s-a întâmplat cu el înainte să se sinucidă
iamsport.ro
Gigi Becali l-a angajat pe arbitrul care l-a ajutat în lupta la titlu: 'Voi nu vedeți, mă, lucrurile astea?'
MediaFlux
Cererile lui Putin pentru Ucraina, ca să încheie războiul! Anunțul momentului
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Ea este Silvana Dăogaru, profesoara de 44 de ani înjunghiată mortal de soț, în Craiova. Crima, comisă în fața copilului: „Țipa fetița în casă. Au auzit strigătele de disperare”