ProTV „continuă să lupte pentru dreptul României de a participa la Eurovision 2016”

ProTV "continuă să lupte pentru dreptul României de a participa la Eurovision 2016" după ce, răspunsul oficial al European Broadcasting Union (EBU) "întârzie să apară", informează un comunicat al postului român de televiziune.
Iulian Tudor
29 apr. 2016, 17:32
ProTV

Miercuri, 27 aprilie, Pro TV a trimis o scrisoare deschisă către reprezentanții EBU, însă, până în acest moment, răspunsul oficial întârzie să apară. După încercări repetate de a avea o discuție cu oficialii EBU cu privire la opțiunile pentru a aduce competiția Eurovision tuturor românilor, am fost neplăcut surprinși să descoperim astăzi un mesaj publicat pe pagina de Facebook EBU, în care este menționat că soluția propusă nu poate fi luată în considerare„, potrivit comunicatului ProTV.

Deși ProTV ne-a abordat cu o ofertă pentru a transmite concursul Eurovision din acest an, din motiv că nu sunt membri ai European Broadcasting Union, iar Eurovision este o competiție între membri și asociați ai Uniunii nu le putem accepta oferta„, a explicat EBU, în aceeași zi, pe pagina oficială de Facebook a Uniunii.

ProTV consideră că această manieră de comunicare este o „abordare informală” și „inadecvată” și solicită o oportunitate de a prezenta mai multe argumente în favoarea prezenței României la Eurovision 2016.

Abordarea informală aleasă pentru a răspunde unei propuneri oficiale adresate conducerii EBU, pe pagina de Facebook, este inadecvată și considerăm că este important să prezentăm mai multe argumente pentru care participarea lui Ovidiu (Anton — n.r.) și a României la Eurovision ar trebui să fie acceptată„, se arată în comunicatul ProTV.

Aș vrea să menționez faptul că ne-am oferit sprijinul pentru a putea obține cele 3 ingrediente cheie de care depinde succesul unui eveniment — desfășurarea propriu-zisă a evenimentului, concurentul și televiziunea care difuzează. Evenimentul se desfășoară în continuare. Ovidiu este pregătit să participe. Ne-am oferit sprijinul pentru a fi partenerul care se ocupă de partea organizatorică și difuzarea în România. În continuare, ne oferim tot sprijinul pentru a asigura toate ingredientele necesare, pentru noi principalul obiectiv fiind reacceptarea lui Ovidiu și a României în competiție, indiferent de televiziunea care difuzează evenimentul. Credem în continuare că este posibil. Singurul lucru care lipsește este deschiderea către dialog și determinarea de a discuta posibilitățile de a găsi o soluție”, a declarat Aleksandras Cesnavicius, CEO ProTV, citat în comunicat.

Valorile care stau la baza EBU vorbesc despre susținerea cetățenilor, angajamentul de a include pe oricine și dezvoltarea fiecărei comunități în cadrul societății de care aparține, precum și construirea unei relații cu publicul bazată pe încredere, câștigată în fiecare zi. De asemenea, EBU crede cu tărie într-o lume a comunicării deschise și transparente pentru binele comun, dincolo de motive care țin de profit și își dorește să joace un rol important în garantarea libertății de exprimare și a pluralismului de opinii„, mai precizează comunicatul televiziunii.

Avem un câștigător al Selecției Naționale mai mult decât pregătit să își reprezinte țara în competiție și ne oferim sprijinul pentru el și pentru toți românii, punând la dispoziție serviciile noastre de difuzare„, anunță ProTV.

De asemenea, postul de televiziune menționează că acesta nu este primul caz în care un post privat ar colabora cu EBU

În Germania, două televiziuni, una publică, iar cealaltă privată, au colaborat timp de trei ani (2010 — 2012) și au reușit să construiască și o poveste de succes cu Lena Meyer-Landhut, câștigătoare în 2010, care a fost susținută și promovată puternic de televiziunea comercială. Acesta este un exemplu care dovedește că este posibilă o colaborare între EBU și o televiziune privată„, a adăugat Aleksandras Cesnavicius.

Petiția de susținere a României la Eurovision, lansată de ProTV miercuri a fost semnată de aproape 14.000 de români, care și-au arătat sprijinul și dorința că România să participe la Eurovision în acest an, mai notează ProTV.

Nicio televiziune din România nu va transmite Eurovision 2016 iar o ofertă în acest sens făcută de ProTV nu poate fi acceptată, deoarece postul respectiv nu face parte din European Broadcasting Union (EBU), se arată într-un mesaj postat vineri pe pagina oficială de Facebook a EBU.

European Broadcasting Union — cea mai mare asociație a televiziunilor publice din lume a anunțat, pe 22 aprilie, că a început procedurile pentru a retrage TVR calitatea de membru ca urmare a neplății unor datorii în valoare totală de 16 milioane de franci elvețieni (14,5 milioane de euro). Astfel, TVR nu va mai putea participa la Eurovision Song Contest 2016.

Artistul desemnat să reprezinte România la Eurovision 2016, în urma Selecției Naționale, a fost Ovidiu Anton, cu piesa „Moment of Silence”.

Concursul Eurovision se desfășoară anul acesta la Stockholm.

CITEŞTE ŞI: Prima REACŢIE din partea TVR după ce un alt post tv şi-a anunţat interesul pentru preluarea Eurovision

DailyBusiness
„Toleranță zero față de fraudele concediilor medicale”! Medicii sunt controlați la sânge. Ministerul Sănătății trimite corpul de control în cabinete și spitale
Spynews
ANM, anunț de ultimă oră! A fost emis cod portocaliu și galben! Urmează ploi torențiale și val de căldură intensă
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, anunț surprinzător pentru fani! Toți au rămas cu gura căscată! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ora ideală la care să uzi roșiile când e caniculă. Nu se vor usca, își iau toți nutrienții de care au nevoie și se dezvoltă în condiții optime
Capital.ro
O lume întreagă e în doliu. A murit legenda muzicii. Lasă în urmă o moștenire imensă
Playtech.ro
Cele mai periculoase locuri de pe litoralul românesc. Unde s-au înecat cei mai mulți turiști
DailyBusiness
PESTE 4000 de oameni ar putea rămâne FĂRĂ loc de muncă dacă va crește TVA-ul
Adevarul
Revoltă după decizia CNA de a scoate vedetele din reclamele la jocuri de noroc
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Lorena Tonciu, cadou de zeci de mii de euro de la părinți. Cum e răsfățată sora Andreei Tonciu de cei care i-au dat viață / FOTO
Spynews
Avocata lui Gabi Bădălău, declarații despre ultimul proces din instanță. Claudia Pătrășcanu ar fi fost cea care ar fi început totul. Câți bani ar fi la mijloc
Evz.ro
Iulie de coșmar în România. Vești proaste de la ANM
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
kanald.ro
Ionuț, un bărbat de 30 de ani din Suceava, a murit acasă, din cauza durerilor de stomac. Trei copii au rămas fără tată
Cancan.ro
Îl vrea în patul ei pe Dan Alexa: 'Nu mă așteptam la asta!' Despărțirea de Andrada îl aruncă pe antrenor în brațele vedetei? Are...
Playsport.ro
Nicușor Dan, ANUNȚ în miez de noapte de la Bruxelles: tăieri, austeritate. „Unii vor fi mai afectați”
Capital.ro
România a pierdut un nume emblematic al muzicii. A fost o legendă. Piesele sale au fost iubite de toți românii
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Corina Caragea, în costum de baie. Imagini cu prezentatoarea de la PRO TV dintr-un paradis acvatic
stirilekanald.ro
Fotbalistul mort la doar 18 ani. Ce s-a înttâmplat, de fapt
Cele mai bune 9 alimente care protejeaza ficatul de boli
MediaFlux
Se taie bani din pensii! Când începe reținerea CASS și ce sume se pierd lunar
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Noua formulă a vechimii la pensie. Cum sunt transformate zilele lucrate în ani, luni și zile calendaristice