Spania, în semifinale la Euro 2021. Elveţia pierde la loviturile de departajare

02 07. 2021, 21:30

Spania s-a calificat în semifinale la Euro-2020, după ce a învins selecţionata Spaniei, scor 3-1, la loviturile de departajare, vineri, la Sankt Petersburg, în sferturile competiţiei.

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirlor, scorul a fost egal, 1-1. Spania a deschis scorul prin autogolul lui Zakaria, din minutul 8, în timp ce pentru Elveţia a punctat Shaqiri ’68.

Din minutul 78, Elveţia a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Freuler. La loviturile de departajare, pentru Spania au transformat Olmo, Moreno şi Oyarzabal şi au ratat Busquets şi Rodri.

Pentru Elveţia a transformat Gavranovic şi au ratat Schaar, Akanji şi Vargas.

• Busquets loveşte bara laterală, portarul era bătut, emoţii pentru Spania

Min. 120: 1-1, meciul este decis de loviturile de departajare!

Min, 105: egalitatea se menţine şi după prima repriză de prelungiri

Min. 90: 1-1, se joacă prelungiri

Min. 69: GOOOL Elveţia, 1-1, Shaqiri aduce egalarea

Min. 8 – GOOOL SPANIA: 0-1, JORDI ALBA a șutat în forță de la marginea careului, iar  Zakaria a pus piciorul, pentru a devia, astfel că mingea a intrat în plasă. Al zecelea autogol de la Euro 2021.

UPDATE Ora 18:00. Echipele de start

Elveția: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodríguez – Widmer, Freuler, Zakaria, Zuber – Shaqiri – Embolo, Seferovic

Spania: Unai Simon – Azpilicueta, Laporte, P.Torres, Alba – Busquets, Koke, Pedri – F.Torres, Sarabia, Morata.

Apoi, seara, Elveția s-a confruntat cu Franța într-un meci care a avut o mulțime de asemănări cu scenariul întâlnirii precedente. Și aici, echipa care a deschis scorul, Elveția, a fost surprinsă și apoi a fost condusă cu 3-1, dar și aici, aceeași echipă condusă a reușit să revină și apoi să egaleze înainte de sfârșitul timpului regulamentar (goluri în minutele 81 și 90). Din păcate pentru francezi, aici se termină asemănarea, fiindcă meciul a ajuns la loviturile de departajare, iar Elveţia s-a calificat în sferturile de finală ale unui Campionat European pentru prima dată în istorie.

Citeşte şi FRANŢA, favorita Euro 2021, eliminată de Elveţia la Bucureşti. Meci nebun, decis la loviturile de departajare

PROTV LIVE VIDEO ELVEŢIA-SPANIA ONLINE STREAMING. Echipe probabile:

Elveţia: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodríguez – Widmer, Freuler, Zakaria, Zuber; Shaqiri – Embolo, Seferović.

Suspendat: Xhaka.

Lipsesc meciul următor dacă primesc cartonaş galben: Akanji, Elvedi, Embolo, Gavranović, Mbabu, Rodríguez, Schär.

Spania: Unai Simón; Azpilicueta, Eric García, Laporte, Alba; Koke, Busquets, Pedri; Sarabia, Morata, Ferran Torres.

Suspendat: none.

Lipsesc meciul următor dacă primesc cartonaş galben: Jordi Alba, Busquets, Pau Torres, Rodri.

Citeşte şi ANGLIA – GERMANIA 2-0. O nouă favorită părăseşte Euro 2021

Căpitanul Spaniei, Sergio Busquets, a precizat după meciul cu Croația: „În privinţa lui Unai (n.red. – Simon), el are toată încrederea noastră. Toţi ştim ce importanţă are pentru noi. El nu a avut noroc la acel gol, dar Unai este un tip foarte echilibrat, el ştie ce vrea şi a ştiut să iasă din asta. Nu este nicio problemă, se mai întâmplă în fotbal, dar trebuie să ai o mentalitate puternică pentru a uita, iar echipa a dovedit-o.

Am suferit, dar am meritat această victorie. Am avut neşansa să încasăm un gol fără să merităm, după ce am avut ocazii să deschidem scorul, însă am continuat să insistăm, am reuşit să egalăm înainte de pauză şi apoi am mărit ecartul în repriza a doua. În timpul prelungirilor, am văzut caracterul echipei, încă o dată. Eu cred că am fost superiori în cea mai mare parte a meciului. Suntem fericiţi pentru că am trecut în sferturi”.

PROTV LIVE VIDEO ELVEŢIA-SPANIA ONLINE STREAMING. Francezii cer rejucarea meciului cu Elveția. Petiția a strâns aproape 300.000 de semnături

Suporterii Franței sunt atât de surprinşi de deznodământul meciului cu Elveţia încât fac orice pentru a-l schimba. Unul dintre ei a avut năstruşnica idee să creeze o petiţie prin care cere UEFA ca meciul să se rejoace. Peste 270.000 de fani au semnat-o deja.

Motivul invocat de iniţiatorul petiţiei este faptul că portarul Yann Sommer nu a stat pe linia porţii, măcar cu un picior, la penalty-ul ratat de Mbappe. Aşa cere regulamentul. Reluările fazei au arătat, însă, că totul a fost regulamentar. Cel mai probabil, UEFA nu îi va băga în seamă pe semnatarii petiţiei, e doar încă un prilej pentru internauţi să ia peste picior Franţa.