PSD, favorit la casele de pariuri. VEZI COTELE pentru PNL şi USR PLUS: cifrele contrazic ultimul sondaj IMAS

PNL a făcut rocadă cu PSD în opţiunile caselor de pariuri pentru alegerile europarlamentare, după ce în ultima săptămână s-a mizat masiv pe partidul aflat la guvernare.
Filip Stan
23 mai 2019, 05:26
PSD, favorit la casele de pariuri. VEZI COTELE pentru PNL şi USR PLUS: cifrele contrazic ultimul sondaj IMAS

În acest moment, cotele de la casele de pariuri sunt următoarele: PSD – 1.30, PNL – 3.00, USR-PLUS – 9.00.

Practic, cotele spun că PSD este favorit cert să câștige alegerile europarlamentare de duminică. Săptămâna trecută, situația era diametral opusă la vârf: PNL – 1.65, PSD – 2.10, USR-PLUS – 7.00. Cu toate acestea, s-a pariat masiv pe PSD, ceea ce a dus, oarecum natural, la scăderea accelerată a cotei pe partidul de la guvernare.

Cifrele caselor de pariuri se bat oarecum cap în cap cu ultimul sondaj IMAS, făcut la cererea Europa FM. Care anunță PNL favorit, 28,5%, în timp ce PSD, deși pe 2, este la un minimum istoric, 21,1%! USR-PLUS vine imediat în spatele PSD, cu 19,6%.

N-ar fi prima oară când cotele caselor de pariuri n-ar reflecta realitatea. În 2014, la alegerile prezindențiale, Victor Ponta a primit o cotă minusculă, 1.20, în timp ce Klaus Iohannis a avut 3.60. Iohannis a câștigat în turul secund, 54,43% față de doar 46,56%!

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Emeric Ienei, “lordul” fotbalului românesc: “Când îmi aduc aminte ce comportament avea… Trebuie să trag bine aer în piept!”
Capital.ro
Călin Georgescu anunță că e gata pentru pedeapsă. SUA îi pot hotărî soarta: Declar public că-mi asum toate consecințele
Playtech.ro
'Preţ scump', greşeala de limbă pe care mulţi români o fac. Care este forma corectă
Adevarul
Vestea „foarte bună pentru finanţele publice şi pentru economia României” anunțată de ministrul Finanțelor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Irina Deleanu șochează. De ce arată atât de bine la 50 de ani: 'Ai să râzi''. GALERIE FOTO
MediaFlux
Ce se schimbă în 2026. Facturi și impozite mai mari CALCULE
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend