PSD îi cere lui Orban să nu atace la CCR legea dării în plată şi să amâne liberalizarea preţului la utilităţi

Într-o conferinţă de presă, PSD i-a cerut premierului Orban să nu atace la Curtea Constituţională legea dării în plată, dar şi să amâne, prin Hotărâre de Guvern implementarea liberalizării preţurilor la utilităţi.
Filip Stan
03 mai 2020, 10:24
PSD îi cere lui Orban să nu atace la CCR legea dării în plată şi să amâne liberalizarea preţului la utilităţi

PSD cere public lui Orban că nu conteste la CCR legea dării în plată, pentru că nu ar face decât să „prelungească suferinţa celor care de ani de zile sunt în pragul ruinei şi duc povara ratelor la bancă”.

„Cer public domnului prim-ministru Ludovic Orban să nu conteste la Curtea Constituţională legea dării în plată pentru că în acest mod nu ar face decât prelungească suferinţa celor care de ani de zile sunt în pragul ruinei şi duc povara ratelor la bancă”, a afirmat senatorul social-democrat Daniel Zamfir duminică, într-o conferinţă de presă.

Acesta a precizat că actul normativ mai prevede că cei care apelează la această lege nu vor fi introduşi în baza de date privind rău platnicii

Zamfir mai spune că PSD va vota în Camera Deputaţilor, ca for decizional, alte acte normative care privesc protejarea populaţiei în faţa băncilor sau a recuperatorilor de creanţe.

„În săptămânile următoare, PSD va vota în Camera Deputaţilor legea plafonării dobânzilor, va vota legea privind protecţia oamenilor împotriva executărilor silite şi, nu în ultimul rând, recenta lege adoptată de Senatul României care priveşte faptul că preţul contractului la utilităţi şi prestări servicii se va exprima numai în lei. Suficient populaţia României a suportat nemeritat devalorizarea monedei naţionale în raport cu monedele străine, ca atare, preţul la utilităţi şi servicii va fi exprimat în lei”, a mai afirmat Daniel Zamfir.
Zamfir a cerut premierului „să amâne ceea ce Guvernul Cioloş decisese, şi anume liberalizarea preţului la utilităţi”, solicitând ca prin hotărâre de guvern să fie amânată liberalizarea acestor preţuri.

Citeşte şi Purtătorul de cuvânt al PSD, atac dur după scandalul autonomiei: Europeanul Klaus Iohannis a MURIT

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se pune poprire pe conturi și salariu. Banca transmite notificări și dă termen de 30 de zile. Românii care trebuie să achite banii de urgență
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi