PSD iniţiază un proiect de lege privind plafonarea prețurilor: Executivul se mărginește doar să constate cum românii primesc oferte aberante de la distribuitorii de energie și gaze

PSD va demara negocieri politice pentru susținerea trecerii prin Parlament a unui proiect de lege privind plafonarea, la un nivel sustenabil pentru consumatori, a prețurilor la energie și gaze pentru o perioadă de un an.
Filip Stan
09 sept. 2021, 15:13
PSD iniţiază un proiect de lege privind plafonarea prețurilor: Executivul se mărginește doar să constate cum românii primesc oferte aberante de la distribuitorii de energie și gaze

PSD va demara negocieri politice pentru susținerea trecerii prin Parlament a unui proiect de lege privind plafonarea, la un nivel sustenabil pentru consumatori, a prețurilor la energie și gaze pentru o perioadă de un an.

Considerăm că, după adoptarea legii privind consumatorul vulnerabil, plafonarea este următoarea soluția necesară și eficientă pentru a proteja populația confruntată cu o explozie fără precedent a prețurilor la facturile pe care le primesc în această toamnă.

PSD condamnă atitudinea cinică a premierului Cîțu, care s-a opus explicit plafonării prețurilor și a afirmat că nu va apela la pârghiile legale existente, care îi permit Guvernului să adopte imediat o asemenea decizie. Fiindcă Executivul se mărginește doar să constate cum românii primesc oferte aberante de la distribuitorii de energie și gaze, cu scumpiri de 300%, PSD va iniția un proiect de lege privind plafonarea prețurilor. Am constatat că există în Parlament premisele necesare pentru a construi o majoritate care să susțină adoptarea rapidă a unei asemenea legi.

În paralel, vom chema companiile de utilități să răspundă în fața comisiei parlamentare de anchetă constituite la cererea PSD pentru abuzurile săvârșite prin ofertele scandaloase trimise clienților.

De asemenea, vom chema în fața comisiei conducătorii tuturor instituțiilor publice abilitate, ministrul Energiei, șefii ANRE și Consiliului Concurenței, conducerea Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor pentru a le cere să ia cele mai dure măsuri în vederea descurajării comportamentului de speculă al companiilor de stat sau private din piața energetică.

PSD consideră că apărarea românilor în fața unei adevărate apocalipse energetice este adevărata prioritate a unui partid responsabil, nu circul politic și bătălia pentru putere pe care o desfășoară în această perioadă PNL și USR-PLUS.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Prima iubire a lui Tzancă Uraganu, Lambada, se tunează! Vrea să îi ia fața Alinei Marymar
Fanatik.ro
Câți bani primește lunar de la statul român Marius Urzică, singurul campion olimpic din istoria gimnasticii masculine românești. Suma recompensează din plin medalia de aur
Capital.ro
Pensionarii care nu vor primi niciun ban în plus. ÎCCJ, decizie pe grupa de muncă: Nu beneficiază de recalculare
Playtech.ro
Centrala consumă brusc mai mult gaz? Care ar putea fi principalele cauze
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
”Trăiesc ca noi în epoca lui Ceaușescu!”. Țara importantă din Europa unde ”se moare de foame”. Banciu: ”Salariile sunt mai mari în București, e o catastrofă”
MediaFlux
Cutremur în zona Vrancea. S-a simțit puternic în multe localități: ”S-a simțit ca două zguduituri”
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat