PSD se regrupează după eșecul lui Ciolacu la prezidențiale. Grindeanu: Miza noastră este câștigarea alegerilor parlamentare

Prim-vicepreședintele PSD Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor și Infrastructurii, spune că social-democrații se reunesc pentru a stabili strategia pentru alegerile parlamentare, că pentru ei miza cea mai mare este acum câștigarea alegerilor de duminică, 1 decembrie, astfel încât PSD să devină principala forță politică din România. După 2 decembrie, se va face o analiză a rezultatului de la prezidențiale și se va stabili calea de urmat pentru turul 2.
Alina Andrei
26 nov. 2024, 13:24
PSD se regrupează după eșecul lui Ciolacu la prezidențiale. Grindeanu: Miza noastră este câștigarea alegerilor parlamentare

În timp ce PNL a anunțat că o susține necondiționat pe Elena Lasconi în turul 2 al alegerilor prezidențiale 2024, social-democrații anunță că miza lor este câștigarea alegerilor parlamentare din 1 decembrie.

”Duminică avem alegeri parlamentare. Scopul nostru este de a ține aproape electoratul PSD, de a face tot ceea ce putem alegerile de duminica. Trebuie să facem tot ce putem pentru a câștiga aceste alegeri, să avem un rezultat cât mai bun. Altfel riscam la un scenariu de tip Bulgaria, sa ne trezim cu alegeri la trei luni. Sunt extrem de importante alegerile de duminică. Avem nevoie de un Parlament cu o majoritate solidă, pentru că un Parlament puternic dă stabilitate.

Dacă intrăm într-un scenariu în care polul suveranist reprezintă o treime, PSD-ul o treime, iar cei de dreapta altă treime. De aici întrăm într-un scenariu cu orice posibilitate. Da, PSD-ul a crescut pensiile, dar pot veni unii care să le și scadă. Vă dau și exemplul de pe domeniul transporturilor: unii au făcut fix zero kilometri de autostradă și acum vor înapoi, dar asta este măsura competenței.

Vrem ca PSD să fie principala forță politică în Parlament. (…) Eu v-am spus ce am hotărât. Să vedem duminică alegerile și după să avem această analiză și avem tot timpul să facem această analiză. N-a fost o decizie a lui Marcel Ciolacu sau a lui Sorin Grindeanu”, a spus prim-vicepreședintele PSD Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor și Infrastructurii.

Întrebat dacă este interesat să preia conducerea PSD, Sorin Grindeanu a spus: „Noi avem o decizie luată de către CPN, să facem analiza după alegerile parlamentare. Când câștigi alegerile le câștigi într-o echipă, când le pierzi le pierzi într-o echipă”.

„Suntem angrenați în aceste alegeri. După fiecare dintre noi, în interiorul partidului, vom face aceste analize. Sigur, sunt oameni care vor face un pas înapoi. Marcel Ciolacu a anunțat că și-a dat demisia. Astăzi, când vorbim, Marcel Ciolacu este președintele PSD. Marcel Ciolacu conduce partidul pentru alegerile de duminică pe care dorim să le câștigăm”, a mai spus Sorin Grindeanu.

Citește și: Emil Boc, prima declaraţie oficială despre victoria lui Călin Georgescu. Ce spune de un tandem Elena Lasconi – Ilie Bolojan

 

Mihai Tudose: Ne concentrăm pe alegerile de duminică, pot să însemne rămânerea României pe o anumită cale predictibilă sau să intrăm din nou în nu ştiu ce experimente

Preşedintele Consiliului Naţional al PSD, Mihai Tudose, a declarat marţi că partidul se concentrează pe alegerile de duminică, fiindcă acestea alegeri parlamentare pot să însemne rămânerea României pe o anumită cale predictibilă sau să intrăm din nou în nu ştiu ce experimente, El a precizat că la partid sunt în regulă. ”N-am stins lumina, n-a dat nimeni bir cu fugiţii”, a mai afirmat Tudose.

”Votul de duminică arată că lumea se schimbă. E o chestie pe care nici dvs nu aţi văzut-o, nici sociologii, nici noi nu am văzut-o. Noua religie de comunicare pe Tik-Tok. Am înţeles acum că toată lumea sau mare parte din populaţie caută să vadă ce a votat, întâit au votat şi acum vor să vadă ce au votat. Noi, duminică, avem alegerile parlamentare, care generează şi guvernul şi politicile de guvernare. La partid suntem în regulă, suntem, după cum vedeţi, toţi aici. N-am stins lumina, n-a dat nimeni bir cu fugiţii”, a spus Tudose la sediul PSD.

”Ne concentrăm pentru duminică, fiindcă alegerile de duminică pot să însemne rămânerea României pe o anumită cale predictibilă, cu tot ce înseamnă un program de guvernare coerent (..) sau să intrăm din nou în nu ştiu ce experimente, cu energii, cu nu ştiu ce”, a mai spus Mihai Tudose.

Mihai Tudose a subliniat că el este şeful campaniei la parlamentare, care generează guvernul. ”Duminică, românii vor trebui să aleagă între oferta noastră, care este coerentă, are cap, are coadă şi am demonstrat că ştim să guvernăm. Poate nu suntem cei mai buni, poate nu ne pricepim la multe lucruri, dar la guvernare demonstrăm că se poate şi ce înseamnă protecţie socială, salariul minim European, care a fost iniţiativa noastră, autostrăzi, spitale şi aşa mai departe, pensii”, a ţinut să precizeze preşedintele Consiliului Naţional al PSD.

Tudose a mai declaratcă înţelege votul anti sistem dar noi am mai avut experimente.

”Problema mare a constat în faptul că după orice experiment, până la urmă, ştiţi că au fost glumile acelea, băi, ăştia cu PSD-ul, am glumit cu voi, cu plăcuţa, haideţi înapoi că e Europa aici. Până la urmă, electoratul este stăpânt pe votul lui, generează chestia asta, probabil că peste patru ani va trebui să o luăm de la capăt”, a explicat Mihai Tudose.

”Poate am avut o problemă cu transmiterea acestor realizări. Am făcut autostrăzile, că circulă oamenii pe ele, nu circulăm numai noi, cei de la PSD. Celebrele spitale, pe care toată lumea le-a aşteptat şi nu le-a făcut nimeni. Până acum nu mai e la nivel de concept”, a completat Tudose.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
Gigi Becali nu ia în seamă Universitatea Craiova! Cu cine se luptă FCSB în acest sezon de SuperLiga României: „Anul ăsta mi-am dat seama!”
Capital.ro
Cu ce riscuri ne putem confrunta în următorii ani. Ilie Bolojan vorbește despre ratingul României: Sper să putem trece la o perspectivă stabilă
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Schemă de ajutor pentru români. Guvernul a aprobat un bugetul
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România