PSD și PNL domină noile sondaje pentru alegeri. Ciolacu, pe primul loc în intenția de vot la prezidențiale, urmat de Ciucă

PNL și PSD ocupă primele două locuri în intenția de vot atât la alegerile parlamentare, cât și la cele prezidențiale, potrivit unui nou sondaj.
Alina Costache
06 sept. 2024, 10:46
PSD și PNL domină noile sondaje pentru alegeri. Ciolacu, pe primul loc în intenția de vot la prezidențiale, urmat de Ciucă

Sondajul a fost realizat de către CIRA (The Center for International Research and Analyses) în perioada 24.08.2024– 30.08.2024. Volumul eșantionului a fost de 1099 de subiecți, iar culegerii datelor a fost pe teren, la domiciliu.

Citește și Marcel Ciolacu poartă papuci Crocs accesorizați, nu pantofi de fițe Louboutin cu talpă roșie: „Bareta am pus-o în față. Cu ăia merg”

Eșantionul este reprezentativ pentru populația adultă (18 ani și peste) la nivelul României. Eroarea maximă de eșantionare, la un nivel de încredere de 95%, este de +/- 3%

Pe primul loc în acest sondaj pentru alegerile prezidențiale se află Marcel Ciolacu, cu 25%, fiind urmat de Nicolae Ciucă (16%) și Mircea Geoană (14%).

Liderul AUR George Simion şi Elena Lasconi, preşedinta USR ar primi 13%, iar Diana Şoşoacă, preşedinta S.O.S, ar primi 11%. Kelemen Hunor, preşedintele UDMR, ar luat 3%, Ludovic Orban din partea Forţa Dreptei, 1%, iar Cozmin Guşă, ca independent, 1%.

La intenția de vot pentru alegerile parlamentare, pe primul loc s-a situat PSD cu 31%, urmat de PNL cu 22% și AUR cu 14%.

La întrebarea cu ce partid veţi vota la alegerile parlamentare din 1 decembrie, sondajul arată că pe primul loc se află Partidul Social Democrat, cu 31%, urmat de Partidul Naţional Liberal, cu 22% şi de AUR, cu 14%. USR ar primi 13% din voturi iar S.O.S, partidul Dianei Şoşoacă, 10%.

UDMR ar lua 5% din voturi, Forţa Dreptei, REPER şi PMP având 1% iar alte partide – 2%.

Sondajul a fost realizat de The Center for International Research and Analyses (CIRA), în perioada 24.08.2024 – 30.08.2024. Volumul eşantionului a fost de 1099 de subiecţi iar metoda culegerii- Face-to-Face, pe teren, la domiciliul respondenţilor. Marja de eroare este de +/- 3%.

Citește și Nicuşor Dan prevede picajul PNL: „Sub conducerea PSD, liberalii sunt ignoraţi. Dacă vom avea şi preşedinte de stânga, partidele de dreapta nu vor mai conta”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Câți bani primește, de fapt, Universitatea Craiova pentru transferul lui Anzor Mekvabishvili la Chicago Fire
Capital.ro
Obligație după schimbarea buletinului. Ce trebuie să faci pentru a evita problemele cu contul bancar 
Playtech.ro
Aparatele care încep să „mănânce” mai mult curent din septembrie. Cât poate crește factura unei familii
Adevarul
Păţania unui turist britanic amendat, fără să ştie, într-un autobuz STB din Capitală: „Am crezut că mă ajută pentru că îmi fusese respins cardul”
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
A anunțat în direct că Becali i-a găsit înlocuitor lui Baciu la FCSB: ”Trage de el să vină!”
MediaFlux
Bani în plus la pensie pentru anii de facultate și armată. Legea Pensiilor prevede cât valorează
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat