Punctele NEGRE ale Capitalei. Cele mai periculoase INTERSECŢII, unde şi-au pierdut viaţa zeci de oameni

În anul 2013, în Bucureşti s-au înregistrat 781 de accidente rutiere grave, soldate cu 62 de persoane decedate, 760 de răniţi grav şi 102 de răniţi uşor, potrivit datelor furnizate RomaniaTV.net de către Brigada Rutieră.
Cristiana Ionescu
13 feb. 2014, 12:30
Punctele NEGRE ale Capitalei. Cele mai periculoase INTERSECŢII, unde şi-au pierdut viaţa zeci de oameni

De asemenea, în anul 2013 a fost înregistrat cel mai mic număr al persoanelor decedate, din accidentele rutiere, în ultimii 10 ani.

Principala cauză de producere a accidentelor rutiere din Capitală rămâne traversarea neregulamentară. Din această cauză s-au produs 264 de accidente rutiere grave, soldate cu 28 de persoane decedate şi 241 de răniţi grav.

Cea de-a doua cauză de producere a accidentelor rutiere este neacordarea priorităţii de trecere pietonilor. În Bucureşti s-au înregistrat 143 de accidente rutiere cauzate de conducătorii de autovehicule care nu au acordat prioritatea de trecere pietonilor cu acest drept, soldate cu 12 morţi şi 136 de răniţi grav.

RomaniaTV.net îţi prezintă INTERSECŢIILE unde s-au produs cele mai multe evenimente rutiere, în anul 2013, pe fondul traversării neregulamentare a pietonilor:

bd. Dimitrie Cantemir/ bd. Mărăşeşti – 5 accidente rutiere soldate cu o persoană decedată şi 2 rănite grav;
bd. Gh. Şincai/ bd. Tineretului – 5 accidente rutiere soldate cu o persoană decedată şi 2 rănite grav;

Pe fondul neacordării de prioritate pietonilor, care aveau acest drept, cele mai multe accidente rutiere s-au produs în următoarele intersecţii:

bd. Dinicu Golescu / str. Gării de Nord – 5 accidente rutiere soldate cu o două persoane rănite grav şi 3 uşor rănite;
Şos. Alexandriei nr. 115, 117 – 5 accidente rutiere soldate cu o persoană rănită grav şi 4 uşor rănite.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Dezvăluire șoc: “Neluțu Varga a făcut schimbările lui CFR Cluj cu Dinamo! El l-a băgat pe Zouma, cine altcineva!?”
Capital.ro
Ce făcea Ion Iliescu la 45 de ani. Ceaușescu n-a văzut cu ochi buni pornirile sale: Nu mai văzuse nimeni așa ceva!
Playtech.ro
Românii care au cumpărat locuințe prin legea din 1995 pot obține acum terenul aferent. Care sunt pașii legali
Adevarul
Reducerea trupelor americane în România aprinde spiritele pe Reddit: „Ca și cum România nici nu contează”
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Ninsorile lovesc țara! Alertă meteo de ultim moment
stirilekanald.ro
Explozie într-un supermarket, soldată cu moartea a 23 de persoane, inclusiv copii, în Mexic! Zeci de persoane rănite
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai