Purtătorul de cuvânt al MAE ucrainean o ironizează pe omoloaga rusă Maria Zakharova: „Următoarele la rând sunt clătitele cu cartofi”

Purtătorul de cuvânt al Ministerului ucrainean al Afacerilor Externe, Oleg Nikolenko, a reacționat printr-o postare pe Facebook după ce omoloaga sa de la Moscova a declarat că Rusia a invadat țara vecină deoarece ”ucrainenii nu au vrut să împartă cu rușii proprietatea asupra originii borșului”.
Filip Stan
08 apr. 2022, 23:48
Purtătorul de cuvânt al MAE ucrainean o ironizează pe omoloaga rusă Maria Zakharova:

Clipul cu Maria Zakharova, purtătoarea de cuvânt a MAE din Rusia, în care declara că Rusia a invadat Ucraina pentru că ucrainenii nu au vrut să împartă cu rușii proprietatea asupra originii borșului, un fel de mâncare tradițional în regiune, a fost publicat de jurnalistul Kirill Martynov, redactorul șef al publicației ruse Novaia Gazeta Europe.

„Maria Zakharova a declarat că motivul războiului a fost că ucrainenii nu au vrut să împartă borșul cu ea. De asemenea, se pare că era foarte beată”, a scris jurnalistul.

În declarația sa, Zaharova îi acuză pe ucraineni de nazism și extremism, susținând că aceștia au interzis „până și cărțile de bucate”.

„Pentru că nu au vrut să împartă borșul. Trebuia să aparțină unui singur grup, unui singur popor. Dar să-l împartă, pentru ca în fiecare oraș, în fiecare țară, fiecare gospodină să-l facă așa cum știe… nu au vrut să facă un compromis. Exact despre asta vorbim, xenofobie, nazism. Extremism în toate formele sale”, a spus Zaharova.

Omologul ucrainean al Mariei Zakharova, Oleg Nikolenko, a reacţionat ironic într-o postare pe Facebook.

Următoarele la rând sunt clătitele cu cartofi. Diplomația rusă este aproximativ la același nivel cu armata rusă”, scrie Oleh Nikolenko pe Facebook.

Citeşte şi: Purtătoarea de cuvânt a MAE rus Maria Zakharova a venit la conferinţa de presă aparent beată şi a declarat că motivul războiului din Ucraina este borşul: „Nu au vrut să facă un compromis, să-l împartă. Este nazism, au interzis şi cărţile de bucate!”

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce adversare de top va avea naționala lui Hagi la prima competiție la care participă. Toate sunt în finale și una merge sigur la CM 2026
Capital.ro
Doliu în televiziune. Un celebru prezentator a murit: Spiritul și poveștile lui ne vor lipsi foarte mult
Playtech.ro
7 reguli simple care te ajută să nu rămâi fără bani la final de lună. Cum economiseşti lunar
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă și copilul ei de un an au fost găsiți fără suflare într-un lac. Cum au arătat ultimele clipe din viața lor
iamsport.ro
Nu Hagi! Un membru al Generației de Aur, numit cel mai mare jucător din lume de fostul său coleg: ”Într-un top mondial al fotbaliștilor, îl puneam pe primul loc!”
MediaFlux
Pensionarii care pierd 2.800 de lei dacă nu depun un document până marți, 31 martie la CNPP
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj