Putin anunţă un schimb masiv de prizonieri cu Ucraina

Un schimb de prizonieri ''masiv'' va fi în curând finalizat cu Ucraina, a anunţat joi preşedintele rus Vladimir Putin, măsură ce ar marca o reducere a tensiunilor între cele două ţări, informează AFP şi TASS.
Iulian Tudor
05 sept. 2019, 11:28
Putin anunţă un schimb masiv de prizonieri cu Ucraina

„Ne apropiem de finalizarea negocierilor”, a declarat Putin în timpul Forumului Economic Estic, la Vladivostok (Extremul Orient rus), adăugând că „schimbul (de prizonieri) va fi unul masiv” şi că data acestuia „va fi cunoscută în viitorul apropiat”.

„Cred că în perspectivă istorică acest lucru se va întâmpla în mod inevitabil, mă refer la normalizarea totală a relaţiilor, pentru că noi suntem două părţi ale unuia şi aceluiaşi popor, am spus acest lucru de nenumărate ori”, a adăugat liderul rus.

Referitor la revenirea relaţiilor cu Ucraina pe făgaşul normal în viitorul apropiat, Putin a subliniat că acest lucru „va depinde în mare măsură de acţiunile conducerii ucrainene”. El a atenţionat autorităţile ucrainene în legătură cu „strângerea şurubului” faţă de opoziţie, potrivit Agerpres.

La sfârşitul lui iulie, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a propus Rusiei să-l predea pe cineastul ucrainean Oleg Senţov, condamnat la 20 de ani de închisoare de către Moscova, în schimbul jurnalistului ucraineano-rus Kirill Vîşinski, judecat pentru „înaltă trădare” la Kiev.

Săptămâna trecută, Ucraina a provocat o surpriză eliberându-l condiţionat pe jurnalist, aflat în detenţie mai mult de un an, potrivit Agerpres.

Mai multe mass-media şi oficiali din Ucraina au afirmat în ultimele săptămâni că schimbul de prizonieri – circa 30 de fiecare parte – între Moscova şi Kiev, primul după mai mulţi ani, ar putea fi pus în aplicare în viitorul apropiat şi îi include pe cei 24 de marinari ucraineni deţinuţi în Rusia după un incident naval care a avut loc în noiembrie anul trecut.

Relaţiile dintre Moscova şi Kiev sunt extrem de tensionate după anexarea Peninsulei Crimeea de către Federaţia Rusă în 2014 şi izbucnirea unui conflict sângeros între Ucraina şi separatiştii proruşi. Kievul şi aliaţii săi occidentali acuză Moscova că îi susţine militar pe separatişti, ceea ce Rusia a dezminţit mereu, în pofida numeroaselor dovezi, subliniază France Presse.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce avere impresionantă are iubitul Simonei Halep. Afacerile de succes în care este implicat Dorin Mateiu
Capital.ro
O decizie a Ryanair privind locurile din avion este anchetată: taxa care a stârnit controverse
Playtech.ro
Cât costă un plin după ultima ieftinire a carburanților. Prețurile din București, Cluj, Iași și Constanța
Adevarul
„Situația din Crimeea ajunge și la noi”. Mesaje de panică privind lipsa de combustibil puse de ruși pe internet
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
Rusia face baze militare la granița cu NATO. Mari îngrijorări în Europa
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți