Putin vrea un control mai strict pentru armele de foc. Măsura a fost aplicată după tragedia de la liceul din Crimeea

Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat joi că vrea un control mai strict al armelor în Rusia, după masacrul de la liceul din Crimeea, în care un elev a împuşcat mortal 20 de persoane înainte de a se sinucide.
Filip Stan
25 oct. 2018, 16:50
Putin vrea un control mai strict pentru armele de foc. Măsura a fost aplicată după tragedia de la liceul din Crimeea

‘Vreau să vă atrag atenţia asupra necesităţii unei înăspriri a controlului în domeniul vânzărilor de arme’ pentru uz personal, a declarat Putin în cadrul unei reuniuni cu oficiali ai armatei şi forţelor de ordine.

‘Aştept sugestii concrete din partea voastră, inclusiv de natură legislativă’, a adăugat el, citat într-un comunicat al Kremlinului, potrivit Agerpres.

Vladislav Rosliakov, un elev în vârstă de 18 ani, a fost identificat de autorităţi drept autorul atacului în care 20 de persoane au fost ucise şi alte 44 au fost rănite într-un liceu tehnic din Kerci, în peninsula Crimeea anexată în 2014 de Rusia.

După masacru, apropiaţii ucigaşului au conturat portretul unui tânăr „pasionat de arme” şi care voia să se răzbune pe colegii şi profesorii săi. Tânărul, care s-a sinucis în biblioteca liceului, şi-a pregătit metodic crima, potrivit anchetatorilor. Era înarmat cu o puşcă şi adusese cu el două bombe artizanale, pe una detonând-o, şi numeroase muniţii, potrivit Agerpres.

Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat că masacrul este „rezultatul mondializării” şi „al reţelelor sociale şi al internetului”, care, în opinia sa, au permis importarea în Rusia a unui fenomen de crime în masă de provenienţă nord-americană.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Dinamo, aproape de tragedie în Vinerea Mare! „Câinii” au scăpat ca prin minune de un accident aviatic. Video
Capital.ro
Românii ar putea să-și recupereze banii de la bancă. Decizia care se pregătește în România privind dobânzile
Playtech.ro
Cât costă să mergi la Târgul de Paște din Craiova în 2026. Cât ajungi să cheltuiești pentru o zi
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Giovanni Becali a dat cărțile pe față în privința morții lui Mircea Lucescu: ”Nu se mai putea vindeca”
MediaFlux
Singurul mall din București deschis de Paște în 2026. Unde mergem când ne plictisim de ouă, drob și pască
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj