Radu Stroe, fost ministru de Interne, rămâne fără titlul de doctor al Academiei SRI. Tribunalul Bucureşti i-a anulat diploma

Radu Stroe, fost ministru de Interne, rămâne fără titlul de doctor al Academiei Naţionale de Informaţii a SRI. Magistraţii Tribunalului Bucureşti i-au anulat diploma. Decizia nu este încă definitivă.
Filip Stan
12 dec. 2021, 17:07
Radu Stroe, fost ministru de Interne, rămâne fără titlul de doctor al Academiei SRI. Tribunalul Bucureşti i-a anulat diploma

Radu Stroe, fost ministru de Interne, rămâne fără titlul de doctor după ce diploma i-a fost anulată în primă instanţă de magistraţii Tribunalului Bucureşti.

Radu Stroe, fost ministru de Interne, rămâne fără titlul de doctor

Stroe şi-a susţinut teza de doctorat ”Controlul parlamentar asupra activităţii Serviciului Român de Informaţii” în 2013, când era ministru de Interne în guvernul USL şi deputat PNL.

Citeşte şi Preşedintele AEP a fost trimis în judecată! Acuzaţii grave la adresa lui Constantin Mituleţu Buică

Gheorghe Teodoru Ştefan, fost rector al ANIMV, a fost preşedintele comisiei de susţinere a lucrării, iar  referenţii care au decis să-i acorde lui Stroe titlul de doctor au fost Teodor Frunzeti, fost rector al Universităţii Naţionale de Apărare şi actual consilier în Departamentul Securităţii Naţionale de la Administraţia Prezidenţială, Mihail Vasile-Ozunu, preşedinte de onoare al Colegiului Naţional de Apărare şi fost secretar de stat în MApN în mandatul lui Gabriel Oprea, şi Gheorghe Toma, secretar general al Academiei de Ştiinţe ale Securităţii Naţionale (ASSN), potrivit Mediafax. 

Decizia Tribunalului se înscrie într-o serie mai largă de doctorate anulate după ce chiar ANI a SRI a formulat solicitări de retragere a titlurilor de doctor, din cauza plagiatului, în cazul mai multor persoane.

Citeşte şi Şeful DNA, Crin Bologa: Secția Specială trebuie desființată în totalitate, este absolut ineficientă

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Câți bani va primi echipa care va câștiga Cupa României Betano. FRF, fond total de 1,2 milioane de euro
Capital.ro
Se interzic complet fumatul și vapatul. Decizie în UK pentru cei născuți după 2009: O lege de referință care va salva vieți
Playtech.ro
Val de turiști străini în România. Războiul din Iran aduce mai mulţi nemți, britanici și austrieci în țara noastră. Câți bani ar putea lăsa în marile orașe
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
Acuzații extrem de grave după Farul - FCSB: ”Blat sinistru! Gică Popescu e fantoma lui Hagi, cumetreala a continuat”
MediaFlux
Sorin Grindeanu, propus de PSD pentru funcția de premier, anunță Manda. Ponta a propus deschiderea discuțiilor cu AUR
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara