Raed Arafat anunţă măsuri de relaxare zonale. Care sunt criteriile de ridicare a restricţiilor

Raed Arafat, secretar de stat în cadrul Ministerului de Interne, a declarat că există pe masa de lucru o discuţie în care măsurile de relaxare să fie luate treptat, în funcţie de numărul persoanelor vaccinate într-o localitate, spre exemplu.
Filip Stan
30 apr. 2021, 23:19
Raed Arafat anunţă măsuri de relaxare zonale. Care sunt criteriile de ridicare a restricţiilor

Raed Arafat anunţă măsuri de relaxare zonale. Raed Arafat a declarat că, aşa cum restricţiile sunt zonale, şi măsurile de relaxare pot fi la fel, dacă avem un procent foarte mare de vaccinaţi într-o localitate.

Raed Arafat anunţă măsuri de relaxare zonale

„Ministerul Culturii, ministerul Economiei lucrează pe unele recomandări, urmează să vină cu unele propuneri care nromal că se analizează la toate nivelurile şi probabil dacă mergem cu vaccinarea, sunt aproape 5 milioane de doze administrate în ţară, dacă continuăm să administrăm vaccinul şi creşte procentul celor vaccinaţi, până la 1 iunie, clar că se poate începe discuţia despre introducerea unor măsuri de revenire cât mai aproape de normalitate. Treptat, bine calculat, dar aceste lucruri depinde de concluziile care vor fi trase de Comitetul interministerial. Dacă ajungem la 30% din populaţie vaccinată cu ambele doze, astfel de măsuri pot fi luate pentru că s-a văzut şi în Israel, la 30 la sută din populaţie vaccinată deja a fost un impact serios asupra cazurilor. Când ajungem la un impact de 60 la sută din populaţie vaccinată se pot lua măsuri. Cu cât creşte numărul celor vaccinaţi, cu atât putem lua măsuri mai repede spre normalitate”, a declarat Raed Arafat la Digi24.

RELAXARE 1 IUNIE. Comitetul interministerial a decis ridicarea treptată a restricţiilor în funcţie de vaccinare

Raed Arafat a adăugat că relaxarea depinde de rata de vaccinare. „Depinde de rata de vaccinare pentru că ea este modalitatea prin care ne asigurăm că revenirea la unele activităţi, unde oamenii sunt împreună, unde poate e greu să se poarte mască tot timpul, totuşi, şansa de transmitere devine una foarte limitată”, a declarat Raed Arafat.

Întrebat dacă relaxarea va fi decisă zonal, în funcţie de rata de vaccinare, Arafat a precizat că această variantă se află pe masa de lucru: „Nu pot exclude acest lucru, este posibil să se ajungă la această abordare. Este o variantă la care se gândeşte toată lumea, aşa cum restricţiile sunt zonale şi măsurile de relaxare pot fi zonale, dacă avem un procent foarte mare de vaccinaţi într-o localitate. Dar trebuie discutat la nivelul Comitetului şi luată o decizie finală”.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, idol la aterizarea pe aeroportul din Istanbul: „Îl strigau și femeile”
Capital.ro
Un fost selecționer a murit. Tragedie înainte de meciul Turcia-România. Doliu în fotbal
Playtech.ro
Se închid magazinele Hervis din România. Ce se întâmplă cu magazinele din toată țara și de ce pleacă brandul
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1, atac necruțător: ”Burleanu a sacrificat calificarea la Mondial! L-a adus pe Lucescu la alibi, doar ca să mai ia un mandat, totul e din cauza lui”
MediaFlux
Trump trimite mii de soldaţi în Orientul Mijlociu, în timp ce SUA negociază cu Iranul pentru a pune capăt războiului! Plan în 15 puncte pentru a opri conflictul
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj