Raed Arafat: Convingeţi ministrul Educaţiei să termine cu prostia că pentru a preda trebuie să ai doctorat

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat joi seară că nu ar trebui să fie nevoie de doctorat pentru a putea preda în învăţământul universitar.
Iulian Tudor
26 apr. 2018, 19:01
Raed Arafat: Convingeţi ministrul Educaţiei să termine cu prostia că pentru a preda trebuie să ai doctorat

„Este momentul să recunoaştem aspectele care trebuie să fie într-adevăr de calitate şi aspectele care sunt impuse (…). Convingeţi ministrul Educaţiei să termine cu prostia că pentru a preda trebuie să ai doctorat. Eu sunt fără doctorat şi am multe de transmis (…). Sunt cadre didactice aici. Nu trebuie să ai doctorat ca să predai. Să-mi explice cineva de ce trebuie să ai doctorat ca să predai! Sunt mulţi oameni care n-au şi care pot să transmită mult generaţiilor care urmează. Şi trebuie să ne uităm la calitate, nu la hârtie şi la prostia pe care au impus-o unii fără absolut niciun motiv”, a spus Raed Arafat în faţa celor prezenţi la un eveniment.

Potrivit acestuia, cel puţin în domeniul învăţământului medical trebuie să se renunţe la obligativitatea deţinerii titlului de doctor pentru cadrele didactice.

„Sper ca Clujul, centru universitar de elită, să fie cel care merge la ministrul Educaţiei şi să spună că, cel puţin în medicină, să scoată prostia asta. E o provocare pe care o pun pe masă şi sper cândva să văd pe cineva că o face”, a mai spus Arafat.

În cadrul Galei Elitelor Medicale Transilvane au fost acordate 45 de premii, printre cei premiaţi numărându-se, „pentru excelenţă în susţinerea sistemului medical românesc”, secretarul de stat Raed Arafat şi ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, care a lipsit de la eveniment şi a fost reprezentată de un consilier.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gigi Becali, dialog savuros cu Șumudică după Turcia – România 1-0: „Nu pot să spun nimic de Ianis!” / „În fotbal e pe nășisme?!”
Capital.ro
Probleme cu cartea electronică de identitate. Românii care s-au trezit blocați după și-au făcut buletin cu cip
Playtech.ro
Nou standard în construcții. Locuințele și clădirile comerciale noi din România, obligate să își producă energia, conform unei directive europene
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Bombă! Recep Erdogan a sunat în vestiar imediat după Turcia - România 1-0 și a transmis un singur mesaj
MediaFlux
Românii vor fi concediați, chiar de Paște! Anunțul lui Bolojan
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj