Raed Arafat dă o veste bună pompierilor: Se discută plata orelor suplimentare

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență din Ministerul Afacerilor Interne, dr. Raed Arafat, a anunțat vineri, la reuniunea de evaluare a activității Inspectoratului pentru Situații de Urgență 'Horea' al județului Mureș, că în perioada următoare va fi luată o decizie cu privire la plata orelor suplimentare și a zilelor de sâmbătă și duminică lucrate de către pompierii militari.
Alina Costache
16 ian. 2015, 13:04
Raed Arafat dă o veste bună pompierilor: Se discută plata orelor suplimentare

„Încă de anul trecut s-au prevăzut anumite plăți suplimentare pentru zilele de sâmbătă și duminică. Acest lucru — din câte am înțeles de la domnul ministru și așteptăm să iasă ultimele documente — va continua și în acest an, iar acest lucru ne va permite să eficientizăm și să creștem capacitatea de muncă a personalului (…) Acesta este unul din aspectele care a fost discutat inclusiv cu șefii Inspectoratelor pentru Situații de Urgență și s-a considerat că este important să se realizeze în cursul acestui an. Exact la fel ca și pentru polițiști și jandarmi, nu va fi nimic diferențiat pentru pompieri, este pentru toate structurile ministerului”, a arătat Raed Arafat, potrivit Agerpres.

Secretarul de stat a precizat că măsura va fi menită să îi stimuleze pe pompierii militari să muncească peste program, chiar și sâmbăta și duminica, iar în acest fel ISU-rile vor avea la dispoziție un număr mai mare de personal pe ture.

„Adică în loc să îi dai mai multe zile libere sau să poată lucra doar un anumit număr de ore, aici am putea să lăsăm oamenii să lucreze anumite ore care să fie remunerate și atunci să putem să creștem capacitatea și numărul personalului care este într-o tură”, a mai menționat Raed Arafat.

DailyBusiness
Pizzeria din Italia care stârnește controverse. Taxează suplimentar eliminarea ingredientelor din pizza
Spynews
Ce spune Otniela Sandu despre bărbatul cu care a fost surprinsă de curând. Ce legătură există, de fapt, între cei doi
Bzi.ro
Scandalul moștenirii lui Felix Baumgartner! Noi dezvăluiri despre conflictul Mihaelei Rădulescu cu familia sportivului
Fanatik.ro
În ce stare e cea de-a treia victimă a criminalului din Peretu. Ce s-a întâmplat cu înmormântarea rudelor lui ”Bufică”
Capital.ro
Pensionarii care primesc 6.000 de euro. Banii, plătiți în 10-15 ani. Economistul Adrian Negrescu: O greșeală din punct de vedere strategic
Playtech.ro
Oprire sau staționare? Confuzia din trafic care îi costă scump pe șoferii români
Adevarul
Incident straniu pe o stradă din Cluj: o femeie sare pe capota unei mașini în mers și-i zâmbește șoferului
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Iulia Vântur i-a surprins pe toți cu ultima sa apariție. Cine a însoțit-o la petrecere
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, imagini hot în plină vară! Fosta iubită a lui Grigor Dimitrov s-a afişat în costum de baie
kanald.ro
Trupul unei femei a fost găsit sub apă, legat de greutăți din beton, în Thailanda. Autoritățile investighează crima misterioasă
Cancan.ro
Imagini șocante la Untold! Cântărețul a oprit concertul, după ce a văzut cum o femeie era agresată de iubit în public
iamsport.ro
Văduva lui Nicolae Dobrin, emoționată până la lacrimi de gestul fanilor: ”E o femeie sensibilă când vine vorba de FC Argeș. Indiferent ce probleme are, e alături de noi”
MediaFlux
PSD renunță la propria decizie privind pensiile. Simona Bucura-Oprescu semnase pentru modificarea legii
stirilekanald.ro
Tânără însărcinată în 8 luni, moartă lângă fetița de trei ani. A adormit și...
Grindeanu anunță tăieri masive ale indemnizațiilor din consiliile de administrație: „Au scăpat de sub control”