Raed Arafat, lămuriri despre cazurile pacienților decedați de la Spitalul Foișor: „Nu e adevărat!”

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, a venit cu lămuriri referitoare la decesele pacienților de la Spitalul Foișor.
Claudia Simion
12 apr. 2021, 16:49
Raed Arafat, lămuriri despre cazurile pacienților decedați de la Spitalul Foișor:

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, a venit cu lămuriri referitoare la decesele pacienților de la Spitalul Foișor.

„Aș dori să clarific două asptecte care au apărut astăzi în spațiul public. Primul aspect referitor la o declarație făcută de unul dintre președinții Asociaților Pacienților care ar fi spus că 3 pacienți ar fi decedat în timpul transferului către Spitalul Foișor. Inițial s-a înțeles că 3 pacienți ar fi decedat dintre cei externați, ceea ce nu e adevărat. Dar nici că 3 pacienți au decedat în timpul transferului către Spitalul Foișor nu e adevărat.

Situația e următoarea. Din păcate, au decedat 3 pacienți. Unul înainte de a fi preluat de ambulanța Smurdului de la Spitalul Universitar, care a intrat în stop cardiac înainte de a fi preluat de ambulanță, fiind în stare critică. Alte două paciente, 60 și 83 de ani, au decedat la Spitalul Foișor, după ce au fost internate la Terapie Intensivă. Prima a fost internată pe 10.04 și decedată pe 11.04. A doua pacientă internată pe 11.04 și decedată în data de 11.04. Condoleanțe familiilor. Ne pare rău de aceste situații, dar știm cu ce avem de-a face. Avem de-a face cu o boală perfidă, care se agravează rapid, unde pacienții în stare critică pot ajunge rapid în stop cardiac. Faptul că o persoană a intrat în stop cardiac înainte de a fi preluată și că două paciente au decedat la câteva ore după ce au ajuns la ATI, acest lucru nu poate fi imputat acțiunii de preluare a pacienților. De fapt, aceste date demonstrează că era corectă decizia noastră și aveam nevoie de lărgirea capacității de Terapie Intensivă. Din păcate, la ATI apar și decese din cauza acestei boli. Încă o dată, ne pare rău pentru ce s-a întâmplat.

O să revin la alt subiect corelat. O pacientă care urma a fi internată peste câteva zile la Foișor a apărut public cu afirmațiile că nu mai poate fi operată decât în Turcia. Astăzi, văzând despre ce e vorba și care e diagnosticul, o operație care poate fi realizată în mai multe spitale din România, a fost contactată pacienta de DSU pentru a fi sprijinită și s-a programat o vizită către managerul Spitalului Universitar pentru a fi consultată și programată pentru operație. Pacienta va decide dacă dorește să fie operată la Spitalul Universitar București sau în altă parte”, a declarat Raed Arafat, într-un clip video postat pe pagina sa de Facebook.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Descoperirea pe care o așteptau toți cei care au panouri solare. Crește puterea de producție și se dublează durata de viață
Capital.ro
România l-a pierdut pe cel mai iubit actor. Marele maestru joacă acum în ceruri
Playtech.ro
Afacerea din România care a pornit cu un chioșc, iar acum a cucerit străinătatea. De la covrigi simpli la o afacere de 100 de milioane de euro
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Noi reguli pentru concesionarea locurilor de veci. Cea mai mare schimbare din ultimii ani
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Expiră plafonările la energie, alimente și RCA! Se anunță un val de scumpiri de la 1 iulie 2025
Cancan.ro
Țeapa COLOSALĂ pe care Adelina Pestrițu și-a luat-o pe internet! A rămas și fără bani, dar și fără…
Playsport.ro
Câți bani poți scoate de la bancomat fie că e Banca Transilvania, BRD, ING sau oricare alta, dacă ai card de...
Capital.ro
Taxa pe care românii care stau la bloc sunt obligați să o plătească! Trebuie să achite lună de lună
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Toți părinții trebuie să știe! Pot pierde alocația de stat pentru copii dacă nu depun acest document
MediaFlux
Pensionarii care nu-și primesc banii. Casa de Pensii recunoaște: „Softul nu funcționează complet”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!