Raed Arafat: Procedura de angajare a medicilor de la UPU şi serviciile de ambulanţă trebuie simplificată

Procedura de angajare a medicilor în unitățile de primire a urgențelor (UPU) ar trebui simplificată, după modelele adoptate de alte țări, în condițiile în care deficitul de personal în sistem este mare și există riscul ca medicii care termină rezidențiatul să plece să lucreze peste hotare, a declarat, vineri, la Deva, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență din Ministerul Afacerilor Interne, dr. Raed Arafat.
Iulian Tudor
27 oct. 2017, 12:33
Raed Arafat: Procedura de angajare a medicilor de la UPU şi serviciile de ambulanţă trebuie simplificată

„Va trebui, la un moment dat, să simplificăm modul de angajare, pentru că la noi, din momentul în care deschizi un post la concurs și obții toate hârtiile (…) și până angajezi medicul, durează luni de zile, pe când un medic care termină (facultatea, n.r.) și dă telefon în altă țară, vă garantez că poate să obțină locul de muncă acolo pe baza unui interviu și pe baza documentelor pe care le dă”, a spus dr. Raed Arafat.

Potrivit acestuia, simplificarea procedurii ar permite ca posturile vacante să fie completate mult mai repede de către medicii rezidenți și ar preîntâmpina situațiile în care aceștia decid să plece în străinătate pentru că în România obțin posturile „foarte dificil”.

„Este un lucru care trebuie discutat cu colegii de la Ministerul Sănătății să vedem cum putem să-l ușurăm pentru unitățile de primiri urgențe și serviciile de ambulanță”, a punctat dr. Raed Arafat.

La rândul său, președintele Consiliului Județean (CJ) Hunedoara, Mircea Bobora, a declarat că UPU Deva este inclusă într-un program de modernizare cu ajutorul unui program de finanțare din fonduri europene. Suma alocată pentru UPU Deva se ridică la 1,5 milioane de euro, iar proiectul prevede reproiectarea și extinderea spațiului existent. De asemenea, heliportul existent în Deva va fi autorizat și pentru a putea primi elicoptere pe timp de noapte.

Secretarul de stat Raed Arafat s-a aflat, vineri, la Deva, unde, în prima parte a zilei a vizitat UPU Deva și ISU Hunedoara, iar în cursul după-amiezii a fost prezent la o acțiune de voluntariat organizată de paramedicii de la Asociația Salvital, care gestionează activitatea SMURD în județul Hunedoara.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Nu s-a văzut la TV: Ianis Hagi, certat de Mircea Lucescu! „Chiar la schimbare i-a făcut observațiile!”
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Administratorul de bloc nu poate fi obligat. Proprietarii de apartamente pot face cerere
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Ordonanța invizibilă de combatere a creșterii prețurilor la carburanți: „Scade riscul penuriei, dar efectele sunt inexistente”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Iranul pregătește bomba nucleară. Răsturnare de situație în războiul din Orientul Mijlociu
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj