Raid aerian al Israelului asupra unui depozit de arme în Siria

Forțele aeriene israeliene au bombardat miercuri seara un depozit de arme în Siria, a indicat Observatorul sirian pentru drepturile omului (OSDO), în timp ce statul israelian și-a înmulțit în ultimele săptămâni acest tip de incursiuni, relatează AFP.
Alina Costache
02 nov. 2017, 05:20
Raid aerian al Israelului asupra unui depozit de arme în Siria

Nu se știe deocamdată dacă depozitul de arme vizat în provincia centrală Homs aparține regimului președintelui Bashar al-Assad sau aliatului libanez al acestuia, mișcarea șiită Hezbollah, precizează OSDO, o organizație neguvernamentală siriană cu sediul la Londra, dar care dispune de surse de informare pe întreg teritoriul Siriei.

„Avioane israeliene au lansat rachete asupra unui depozit în zona industrială Hisyah, la sud de orașul Homs”, a indicat directorul OSDO, Rami Abdel Rahmane.

Televiziunea publică siriană a informat despre o „agresiune” a aviației israeliene împotriva regiunii din Hisyah, precizând că armata siriană a „ripostat”.

Israelul și Siria, două țări vecine, sunt tehnic în continuare în stare de război. Israelul ocupă din 1967 circa 1.200 km2 din Platoul Golan, pe care le-a anexat, o decizie nerecunoscută de comunitatea internațională. Aproximativ 510 km2 rămân sub control sirian.

De la începutul conflictului în Siria în 2011, Israelul a efectuat mai multe raiduri împotriva Hezbollah sau a armatei siriene.

La 22 septembrie, Israelul a efectuat lovituri aeriene împotriva unui depozit de arme al Hezbollah în apropiere de aeroportul din Damasc, potrivit OSDO.

O lună mai târziu, armata israeliană a anunțat, de asemenea, că a bombardat pozițiile militare ale regimului în Siria, ca ripostă la căderea mai multor obuze de pe teritoriul țării vecine pe teritoriul ocupat din Platoul Golan.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Anunț șocant despre accidentul din Timiș în care au murit 7 suporteri ai lui PAOK. Șoferul dubei ar fi fost drogat
Capital.ro
Se dau bani în 2026. Anunț major de la PSD pentru pensionarii României: Vom proteja populația cea mai expusă riscurilor
Playtech.ro
Stațiunea din România care se reinventează după ani de declin. Tobogane, piscină infinity, saune și apă termală extrasă de la 3.000 de metri
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primele mărturii ale unui supraviețuitor al accidentului din Timiș. Raport INML: S-au găsit substanțe interzise în mașină și în sângele șoferului
iamsport.ro
Celebrul jucător de poker, interesat să investească la Dinamo! Sfatul lui Victor Pițurcă
MediaFlux
Traian Băsescu dă o lovitură statului român. Are de primit o avere
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil