Raiduri aeriene deasupra oraşului sirian Raqqa soldate cu 23 de morţi. Nu este clar cine a bombardat

Cel puțin 23 de persoane - dintre care 13 combatanți ai grupării teroriste Statul Islamic (SI) și zece civili - au fost ucise marți în raiduri asupra orașului Raqa, capitala de facto a organizației extremiste în nordul Siriei, a anunțat organizația neguvernamentală Observatorul Sirian pentru Drepturile omului (OSDO). 
Filip Stan
03 nov. 2015, 13:37
Raiduri aeriene deasupra oraşului sirian Raqqa soldate cu 23 de morţi. Nu este clar cine a bombardat

‘Treisprezece elemente ale organizației SI și zece civili au fost uciși în urma a cel puțin 16 raiduri ce au vizat locații și baraje ale organizației în mai multe zone din orașul Raqa’, a declarat pentru AFP directorul OSDO, Rami Abdel Rahman. Acesta nu a fost în măsură să precizeze dacă avioanele erau cele ale regimului președintelui Bashar al-Assad sau ale Rusiei, care a demarat la 30 septembrie o campanie de lovituri aeriene în Siria.

Gruparea SI a cucerit Raqqa în ianuarie 2014, în urma unor lupte împotriva unor combatanți ai opoziției, care l-au cucerit, la rândul lor, de la forțele regimului, în martie 2013, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Parlamentarii britanici se opun extinderii loviturilor aeriene în Siria

Rusia, aliat fidel al regimului de la Damasc, desfășoară de la sfârșitul lui septembrie o campanie de lovituri aeriene în Siria, ce vizează, potrivit Moscovei, grupările ‘teroriste’, printre care SI. Însă, rebelii sirieni și susținătorii lor din străinătate acuză Moscova că vizează mai ales opoziția moderată, pentru a susține regimul lui Bashar al-Assad.

De altfel, Forțele Democratice Siriene (FDS), o alianță arabo-kurdă înființată în octombrie, au avansat în nord-estul orașului Hassake, după lupte împotriva SI, informează OSDO, potrivit căreia șapte jihadiști au fost uciși marți în aceste violențe și raiduri ale coaliției internaționale antijihadiste. FDS au anunțat sâmbătă că au lansat prima lor ofensivă în teritoriile aflate sub controlul SI în provincia Hassake (nord-est).

DailyBusiness
Viscolul paralizează sudul și estul țării. Autostrăzi și drumuri naționale închise
Spynews
Florin Salam, mesaj emoționant pentru Fănică, prima soție, la 16 ani de la moartea ei. Artistul nu a uitat-o pe mama copiilor lui
Fanatik.ro
Transferul FCSB care ar fi făcut diferența: “I-ar fi ajutat foarte mult şi era la un preţ foarte bun!”. Exclusiv
Capital.ro
Viața la bloc. Situația în care vecinii îți pot intra în casă, chiar dacă nu ești prezent. Se face proces-verbal, semnat de toți
Playtech.ro
Trebuie sau nu să speli lenjeria de pat nouă înainte de folosire: Ce spun specialiștii
Adevarul
Tensiuni în cercul apropiaților lui Putin. Un oligarh de top s-a plâns de izolarea totală a Rusiei
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicu este românul care și-a pierdut viața în nordul Italiei. Autoturismul condus de bărbat s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Thierry Henry a auzit ce a declarat Mourinho după Benfica - Real și a răbufnit: ”Mă opresc aici! Prestianni, ce ai spus!?”
MediaFlux
Premierul Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare. Domeniile vizate de reforma ”inevitabilă”
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat