Raluca Prună, referitor la înregistrările cu Sebastian Ghiţă: Aşa ceva nicăieri în lume nu se întâmplă

Ministrul Justiției, Raluca Prună, a declarat, miercuri, în legătură cu înregistrările făcute publice de fostul deputat Sebastian Ghiță, că "așa ceva nicăieri în lume nu se întâmplă".
Iulian Tudor
04 ian. 2017, 12:41
Raluca Prună, referitor la înregistrările cu Sebastian Ghiţă: Aşa ceva nicăieri în lume nu se întâmplă

„Le-am urmărit și nu aș dori să fac niciun fel de alt comentariu în afară de faptul că așa ceva nicăieri în lume nu se întâmplă”, a declarat Raluca Prună la ieșirea din sediul Consiliului Superior al Magistraturii.

Marți, Sebastian Ghiță a prezentat o înregistrare audio care conține un dialog ce ar fi purtat de Băsescu cu un interlocutor, fostul președinte afirmând că ar avea înregistrări cu Florian Coldea, Laura Codruța Kovesi și Camelia Bogdan.

Potrivit fișierului audio prezentat de Ghiță, cel care ar fi Traian Băsescu vorbește despre „stat mafiot” și declară, răspunzând unei întrebări privind dosarul Voiculescu: „Să-i vezi când vorbeau a doua zi după condamnare, care cum le-o spusese cu trei zile înainte, s-a împlinit. Cum îmi spunea: Mâine îl luăm pe Mustață și intră Camelia Bogdan. Să-i vezi după o zi când spuneau: Am vorbit cu Bogdan și a spus că dacă aveam codul penal îi dădea 20 de ani, a putut să-i dea doar zece. Pe urmă trage concluziile Coldea, știi. Să-l vezi ce spectaculos e Coldea când trage concluzii. (…) Camelia Bogdan (…) a intrat judecător în dosarul ginerelui. Un judecător care duce dosarul de un an este schimbat și la ultimul termen a intrat Camelia Bogdan. Păi bă, Bogdan, eu te știu cine ești!”.

În replică, miercuri, Traian Băsescu a scris pe Facebook că aceste înregistrări sunt reale, dar editate de autor, fapt care creează unele confuzii, adăugând că nu s-a întâlnit niciodată cu judecătoarea Camelia Bogdan și nici nu a discutat cu aceasta despre dosarul lui Dan Voiculescu.

CITEŞTE ŞI: Procurorul general Augustin Lazăr, despre declaraţiile lui Sebastian Ghiţă: Nimeni nu a depus vreun denunţ

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Percheziții acasă la Cristian Pomohaci! Este suspectat de viol asupra unui minor
Fanatik.ro
Nadia Comăneci, mai fericită ca niciodată în România. Ce anunț a făcut: ”La mama acasă”
Capital.ro
RCA 2026. Șoferii care pot obține reduceri de până la 50% la asigurarea mașinii. Ce trebuie să faceți când încheiați polița
Playtech.ro
Admiterea la liceele tehnologice se schimbă din 2026. Ce riscă elevii care nu dau Evaluarea Națională
Adevarul
„Medicamentul” din farfurie gătit în numai 40 de minute și cu un gust incredibil. Secretele „bucătăriei săracului”
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cel puțin 21 de persoane și-au pierdut viața în urma unui foc puternic la un hotel din New Delhi
iamsport.ro
Nuțu Cămătaru, 2.000.000 de euro pentru apropiatul lui Gigi Becali! A fost interceptat: ”«Am greșit, data viitoare dau la altul»”
MediaFlux
Vești bune pentru milioanele de români cu pensii private! Bani mai mulți în buzunar pentru Pilonul 2
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți