Raport al Comisiei Europene: România ocupă ultimul loc în privinţa indicelui economiei şi societăţii digitale

România ocupă ultimul loc în rândul statelor membre ale Uniunii Europene în privința indicelui economiei și societatea digitală, cu un punctaj global de 0,35 din maximum 1, conform Digital Economy and Society Index (DESI), publicat pe site-ul Comisiei Europene, un raport cu privire la nivelul de digitalizare în Uniunea Europeană.
Filip Stan
25 feb. 2016, 18:50
Raport al Comisiei Europene: România ocupă ultimul loc în privinţa indicelui economiei şi societăţii digitale

Potrivit Agerpres, în comparație cu anul trecut, un procent mai important din populație este abonat la rețele în bandă largă și datorită calității ridicate a acestora, însă nivelul scăzut al competențelor digitale și al încrederii utilizatorilor pare a fi o piedică în calea dezvoltării economiei digitale a țării.

„Utilizarea internetului a crescut, în principal, datorită unei mai mari participări în cadrul rețelelor sociale. Pe de altă parte, întreprinderile din România ar trebui să exploateze mai bine avantajele oferite de rețelele de socializare, de comerțul online și de aplicațiile de tip cloud. Ponderea utilizatorilor care interacționează cu autoritățile publice a crescut, dar este în continuare cea mai scăzută din UE. România face parte din grupul țărilor aflate într-o fază de recuperare a decalajelor, deoarece, cu toate că încă înregistrează rezultate mai slabe decât cele din UE în ansamblu, s-a dezvoltat rapid în ultimul an și a ajuns mai aproape de media europeană”, se arată în raportul de analiză dedicat României.

Pe segmentul conectivitate, România a înregistrat performanțe mai bune în clasamentul DESI 2016, cu un scor 0,5, în creștere de la 0,47 în anul precedent, ceea ce clasează țara pe locul 23 în rândul statelor din UE.

De asemenea, România performează mult mai bine decât media UE în privința vitezei de acces la internet. Astfel, aproape trei sferturi (72%) din populație beneficiază de viteze de cel puțin 30 Mbps, peste media europeană, de 71%.

În privința capitalului uman din domeniu, România consemnează în DESI 2016 un scor de 0,36, echivalent cu o clasare pe poziția 27 în topul statelor membre ale UE. De asemenea, la capitolul utilizării internetului, România înregistrează un punctaj de 0,34, în creștere de la 0,31, și se clasează pe locul 27 la nivelul UE.

Totodată pe segmentul integrării tehnologiilor digitale în sectorul de business, scorul obținut în cadrul DESI a fost de 0,2, cea mai mică valoare din Uniune.

Nu în ultimul rând, în cazul Serviciilor Publice Digitale, țara a înregistrat un punctaj de 0,33 (față de 0,27, anul trecut) și o clasare pe poziția 27.

Indicele economiei și societății digitale (DESI) este un indice compozit, elaborat de Comisia Europeană (DG CNECT), în vederea evaluării progreselor țărilor UE în direcția unei economii și societăți digitale. Acest indice integrează un set de indicatori relevanți, structurați în jurul a cinci dimensiuni: conectivitatea, capitalul uman, utilizarea internetului, integrarea tehnologiei digitale și serviciile publice digitale.

DESI 2016 este constituit din indicatori care se referă, în principal, la anul calendaristic 2015, mai puțin în situația în care nu au fost disponibile date pentru anul calendaristic respectiv și au fost utilizate în schimb cele mai recente date disponibile.

Punctajele DESI sunt de la 0 la 1, un punctaj mai mare reflectând performanța mai bună a țării respective. În DESI 2016, grupul țărilor aflate într-o fază de recuperare a decalajelor este format din Cipru, Croația, Italia, Letonia, România și Slovenia.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce mai face și cum arată Raluca Zenga. La 43 de ani, fosta soție a lui Walter Zenga e absolut superbă
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la casă. Ce copac trebuie neapărat să plantezi în curte
Playtech.ro
Cea mai frecventă greșeală din limba română. Simplă la prima vedere, dar 9 din 10 români o fac
Adevarul
Un caz care zguduie America. Ce l-a împins pe Tyler Robinson să-l ucidă pe Charlie Kirk? Povestea studentului „rătăcit ideologic” crescut într-o familie MAGA
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Imagini în costum de baie cu femeia care a construit un imperiu din nimic
kanald.ro
Bursele tăiate ar putea fi reintroduse în sistem. Anunțul făcut de ministrul Educației
Cancan.ro
O nouă tragedie în clanul Pian! Lider Nicușor a murit în Penitenciarul Rahova, la doar 42 de ani
iamsport.ro
Dani Coman a sărit să bată un președinte de club: ”Am zis să văd dacă e greu biroul și dacă stă bine pe el”
MediaFlux
Ziua Crucii. Ce este interzis să faci pe 14 septembrie
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor