Raport: cât de mult s-au scumpit apartamentele în România, în 2023. Tarife amețitoare la Cluj, în ciuda crizei

Apartamente mai scumpe în 2023 | Inflația pe nimeni nu iartă. Prețurile imobilelor continuă tendința ascendentă, în ciuda contextului economic extrem de dificil pentru cetățenii de rând.
Mircea Filipescu
18 iul. 2023, 18:28
Raport: cât de mult s-au scumpit apartamentele în România, în 2023. Tarife amețitoare la Cluj, în ciuda crizei

În ciuda crizei economice, prețurile imobiliarelor au continuat să crească în 2023. Românii trebuie să scoată, în medie, cu 3% mai mulți bani față de aceeași perioadă a anului trecut, dacă vor să-și achiziționeze o locuință.

Inflația nu iartă pe nimeni. Persoanele fizice, respectiv investitorii imobiliari, scot cu 2% mai mulți bani pentru apartamentele noi listate la vânzare, în 2023, față de anul trecut. De asemenea, prețurile apartamentelor vechi s-a apreciat, în medie, cu 3%, potrivit datelor publicate pe platforma de imobiliare lansată de OLX, Storia.ro.

Apetitul românilor pentru achiziții a crescut puternic în iunie 2023, față de iunie 2022. Au fost vizualizate cu 5% mai multe pagini cu anunțuri de apartamente scoase la vânzare, potrivit sursei citate.

La nivelul Capitalei, prețurile în luna iunie 2023 au scăzut cu 2% față de aceeași perioadă a anului trecut, la 1.490 de euro/metrul pătrat. Apartamentele vechi sunt în continuare mai scumpe – 1.611 euro costă metrul pătrat.

Cât au ajuns să coste apartamentele în Cluj, 2023

În Cluj-Napoca, prețurile sunt la cer, față de București. Tariful mediu/metrul pătrat este de 2.488 de euro, mai mare cu 5% față de anul trecut. Aici, imobilele vechi sunt mai ieftine, 2.398 de euro/metrul pătrat. Totuși, sunt prețuri mai mari cu 7% față de 2022.

În Iași, metrul pătrat costă în medie 1.412 euro, mai mare cu 4% față de 2022. În Timișoara, prețurile imobilelor au crescut cu 3%, până la 1.499 de euro. În Brașov, prețurile au luat-o razna, de-a binelea. Au fost înregistrare scumpiri cu 11%, până la 1.940 de euro/metrul pătrat. În Sibiu, prețul mediu de cerere al apartamentelor noi a scăzut cu 2%, până la 1.262 de euro. La Constanța, prețurile au crescut cu 9% în medie, până la 1.719 euro. La Oradea, prețul mediu/metrul pătrat pentru locuințe este de 1.508 euro.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Mihai Pintilii, la mare căutare după despărțirea de FCSB! Ce club îl dorește pe fostul secund al roș-albaștrilor
Capital.ro
Mașinile electrice ar putea deveni obligatorii în Europa. UE pregătește o măsură care va afecta milioane de șoferi
Playtech.ro
Cât primești pe un gram de aur vechi în Istanbul. Unde ieși mai bine la bani, ce spun cei care au încercat în România şi în Turcia
Adevarul
Conflict de culise la Kremlin: Alina Kabaeva, amanta lui Putin, ar fi înlăturat-o pe „țarina” gimnasticii ruse
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Susține că unul dintre marile partide politice din România ar urma să se desființeze: ”Asta o să se întâmple!”
MediaFlux
O nouă facilitate de la ANAF pentru toți românii. Cum va funcționa noul sistem
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți