Rapperul american King Louie a fost împuşcat în cap

Rapperul american King Louie, împuşcat în cap, miercuri după-amiază, în Chicago, a reuşit să supravieţuiască şi se află în prezent în stare stabilă, informează msn.com.
Alina Costache
24 dec. 2015, 10:05
Rapperul american King Louie a fost împuşcat în cap

Muzicianul a fost împuşcat în cap în timp ce se afla într-un automobil în Ashburn, un cartier al oraşului Chicago, miercuri, în jurul orei locale 15.30, potrivit Poliţiei americane.

King Louie a fost transportat la Advocate Christ Medical Center, unde se află în prezent în stare stabilă, afirmă autorităţile locale.

King Louie, al cărui nume real este Louis Johnson Jr., este conştient şi poate să vorbească, a precizat managerul artistului, pentru publicaţia Chicago Sun-Times.

Mai mulţi artişti din comunitatea hip-hop americană şi-au exprimat sprijinul pentru King Louie, prin intermediul unor mesaje publicate pe Twitter.

„Cred în puterea rugăciunilor şi cred că fratele meu Louie va fi ok”, a declarat, joi, Chance the Rapper, un artist care este originar tot din Chicago.

King Louie, în vârstă de 27 de ani, este autorul unor termeni deveniţi uzuali în limbajul actual al rapperilor americani, care vizează violenţa bandelor din cartierele periferice din Chicago, precum „Chiraq” (termen care dă şi titlul celui mai recent film regizat de Spike Lee, n.r.) şi „Drillinois” (ironie la adresa numelui statului american – Illinois – în care se află oraşul Chicago, n.r.). De asemenea, King Louie a înregistrat cu Kanye West single-ul „Send It Up”, inclus pe celebrul album „Yeezus” lansat de West, şi a fost nominalizat la Grammy în calitate de coautor al unei alte piese a rapperului Kanye West, intitulată „New Slaves”, lansată în 2012.

Totodată, King Louie a avut un rol decisiv în evoluţia muzicii hip-hop din Chicago, care a câştigat în 2012 titlul de „oraş cu cea mai fierbinte scenă hip-hop”, atribuit de revista Spin.

Pe 4 decembrie, artistul a lansat videoclipul „F–k Spike Lee”, în aceeaşi zi în care filmul „Chi-Raq”, o dramă muzicală cu accente de satiră regizată de Spike Lee, a fost lansat în cinematografele din America de Nord.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
„Fenomenul” Ronaldo a ales! Care este cel mai bun prim 11 din istoria fotbalului
Capital.ro
Restanțe la bloc. Românii care rămân în urmă la întreținere nu pot fi penalizați automat. Care e perioada de grație
Playtech.ro
Când îți poate lua cineva terenul dacă nu ai actele de proprietate în regulă. Greșeli care pot duce la pierderea proprietății
Adevarul
Chipul unui grec condamnat la 8 ani de pușcărie apare într-un mozaic de la Mitropolia din Iași, alături de Patriarhul Daniel
wowbiz.ro
Povestea cutremurătoare a tânărului de 22 de ani care și-a găsit sfârșitul la Piața Unirii: „M-am gândit la părinții care vor fi sunați”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Uluitor! Un arbitru de Liga 1 ar fi luat mită un portbagaj de piese auto: 'Nu prețul era problema'
MediaFlux
EXCLUSIV Primele imagini de la priveghiul lui Iulian Vrabete, basistul Holograf. Fanii își iau rămas bun de la Mugurel VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj