Rareș Bogdan, acuzații halucinante la adresa Maiei Sandu: ”L-a mințit pe Bolojan. Republica Moldova nu a votat cu Crin Antonescu”

Europarlamentarul PNL Rareș Bogdan a lansat critici dure la adresa președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, și a liderului PAS, Igor Grosu, acuzându-i că nu și-au respectat angajamentele asumate față de Partidul Național Liberal în timpul campaniei pentru alegerile europarlamentare.
Filip Stan
07 mai 2025, 10:17
Rareș Bogdan, acuzații halucinante la adresa Maiei Sandu: ”L-a mințit pe Bolojan. Republica Moldova nu a votat cu Crin Antonescu”

Reacția lui Rareș Bogdan vine în contextul rezultatelor slabe obținute de Crin Antonescu în diaspora din Republica Moldova, unde candidatul coaliției de guvernare s-a clasat pe locul al doilea, departe de liderul votului, Nicușor Dan.

Potrivit rezultatelor finale prezentate de Autoritatea Electorală Permanentă (AEP), candidatul independent Nicușor Dan a obținut 52,63% din voturi în Republica Moldova, adică 47.630 de sufragii. Crin Antonescu, susținut de coaliția PNL-PSD, a fost votat de 19.630 de români basarabeni, ceea ce reprezintă 21,69% din voturi. Pe locul al treilea s-a clasat liderul AUR, George Simion, cu 11.282 de voturi (12,47%), urmat de candidata USR Elena Lasconi, care a strâns 8.686 de voturi (9,6%), și de candidatul independent Victor Ponta, cu peste 1.990 de voturi (2,2%).

Rareș Bogdan, vizibil nemulțumit de aceste rezultate, a declarat la Antena 3 că responsabilitatea pentru eșecul lui Crin Antonescu revine, în parte, chiar conducerii de la Chișinău.

Citește și: George Simion, adevărul despre relația cu adversarul său din turul 2: „Am participat la crearea omului politic Nicușor Dan”

„Abia aștept să mă întâlnesc cu Maia Sandu și cu Igor Grosu și să le bat obrazul pentru că, în timp ce noi i-am sprijinit în toate modurile, l-au mințit pe Bolojan. Maia Sandu și Igor Grosu ne-au promis sprijin. Ne-au promis că îi dau voturi lui Crin Antonescu, dar au votat cu Nicușor Dan. PAS nu și-a ținut cuvântul. Știu că Maia Sandu nu s-a ținut de cuvânt. L-a mințit pe Ilie Bolojan”, a afirmat europarlamentarul liberal.

Mai mult, Rareș Bogdan a arătat cu degetul și spre partenerii din coaliția guvernamentală, considerând că PNL și PSD poartă vina principală pentru eșecul lui Antonescu. Singura formațiune care, în opinia sa, și-ar fi respectat angajamentele este UDMR.

„UDMR mai puțin, că sunt singurii care și-au făcut treaba, au fost serioși”, a adăugat acesta.

Citește și: Ilie Bolojan, anunţ „istoric” înainte de turul II al alegerilor prezidenţiale din România

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Cinci zodii care vor avea o vară ca în povești. L-au prins pe Dumnezeu de un picior
Capital.ro
Amendă 2.000 de lei pentru șoferii care spală mașina. Decizie direct de la primărie. Devine interzis
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Legea privind materialele pirotehnice, modificată. Sancțiuni de la 1 la 5 ani de închisoare
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Fenomen meteo rar surprins în România! Meteorologii au anunțat zonele vizate
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Casa de Pensii pune poprire pe pensie. Se taie veniturile pentru 100.000 de pensionari
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală