Rareş Bogdan, după moţiunea de cenzură: „E o lecţie din care trebuie să învăţăm”

Moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă a picat, înregistrând 200 voturi ”pentru” şi 7 ”împotrivă”, în condiţiile în care pentru adoptare erau necesare 233 de voturi favorabile.
Filip Stan
18 iun. 2019, 19:18
Rareş Bogdan, după moţiunea de cenzură:

Opoziția a strâns doar 200 de voturi la moțiunea de cenzură, după ce atât Ludovic Orban, cât și Rareș Bogdan declarau, că au asigurate cel puțin 215 voturi. Însă, calculele nu s-au adeverit în Parlament, unde Guvernul Viorica Dăncilă a supraviețuit celei de-a treia moțiuni de cenzură.

Rareș Bogdan a declarat, marți seara, la România TV, în emisiunea lui Victor Ciutacu, că umilința din Parlament este o lecție.

”E o lecție din care trebuie să învățăm. La moțiunea din septembrie, PNL și USR trebuie să monitorizeze la sânge.”, a spus Rareș Bogdan.

”În cadrul PNL, deputații și senatorii noștri, inclusiv deputatul afiliat, au fost prezenți în sală. Dacă aveam 232 de voturi și ne lipsea un vot prin domnul Ghinea era mai constructiv decât ratarea de la Campionatul European de fotbal. Noi am avut 200 de voturi. Nu ar fi fost rău să avem 220, sau 215. Nu știu ce s-a întâmplat. Cred că e dezamăgit și domnul Orban”, a precizat Rareș Bogdan în direct la România TV. 

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Ajunsă la 34 de ani, fosta rivală a Simonei Halep a dat vestea cea mare. A uimit pe toată lumea
Capital.ro
Lege pentru românii care stau la bloc. Obligatoriu pentru proprietari! Asociația de proprietari te verifică
Playtech.ro
De ce se poartă mărţişorul la piept: Mulţi îl ţin la mână, însă e greşit, conform tradiţiei
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1: ”Lucescu nu are ce căuta la națională la 80 de ani, ne mirăm că e bolnav, era normal! România merita un antrenor care să o ducă la Mondial”
MediaFlux
Cadavrul ayatollahului Ali Khamenei, găsit printre ruine. UPDATE: Trump confirmă decesul
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj