Rareș Bogdan, după primele rezultate ale alegerilor: „E o mare victorie a PNL. România dovedește o apetență extraordinară pentru democrație”

Rareș Bogdan, prim-vicepreședintele PNL, a declarat, după primele rezultate ale alegerilor europarlamentare, că e o dovadă clar faptul că romțnii au spus "da" democrației și "nu" extremismului.
Filip Stan
09 iun. 2024, 23:18
Rareș Bogdan, după primele rezultate ale alegerilor:

„E o mare victorie a PNL. Mulțumesc tuturor liberalilor din țară. Îi rog să păzească fiecare vot. e un vot uriaș prin care românii spun nu extremismului. Faptul că această listă comună care va reprezenta România la Bruxelles e o chestiune care arată că ideea listei comune e îmbrățișată de români. Pot să mă laud că românii au dat o lecție foarte multora din Europa care se bat cu extremismul.

România dovedește o apetență extraordinară pentru democrație, pentru Europa. Arată extrem de clar că România spune nu extremismului, da Europei, da politicilor europene, e un lucru uriaș pentru democrația românească. Pentru PNL faptul că am obținut aceste voturi, după criza Covid, criza energetica, fiind la guvernare patru ani și jumătate, faptul că am reușit să găsim strategia corectă, atragerea banilor europeni… s-a arătat strategia corectă, câștigătoare. Am rămas forța politică de dreapta a României. Ne demonstrează că celelalte două forțe politice nu au nici măcar scorul PNL împreună. Cred că și la nivelul primăriilor, consiilor județene, lucrurile vor sta foarte bine pentru PNL. Gândul nostru e la validarea alegerilor și la pregătirea alegerilor prezidențiale”, a declarat Rareș Bogdan la Antena 3.

Despre Primăria Sectorului 1

„Cred că așa cum arată rezultatele, în care George Tuță era deasupra lui Clotilde Armand… știu exact ce capacitate de mobilizare are echipa noastră din Sectorul 1.. se va vedea că George Tuță va câștiga cu câteva procente la Sectorul 1. Nu puteau să rămână bucureștenii în continuare cu această primărie. Am mare încredere că vom câștiga cu George Tuță”, a mai spus Rareș Bogdan.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Obiceiul banal care o menține în formă pe soția unui celebru milionar spaniol. Ce face de trei ori pe săptămână
Capital.ro
Vor primi buletin electronic cu cip. Decizia statului român pentru moldoveni: Regret enorm că am ajuns aici
Playtech.ro
Ce să adaugi în varul pentru copaci pentru un efect dublu. Protejează pomii și nici nu se curăță după ploi
Adevarul
Cum l-au extras comandourile SEAL pe pilotul american rănit în Iran, de la 2.100 de metri altitudine: strategia secretă a CIA
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, reacție nervoasă în studioul Digi Sport: ”Să vină el și să vă facă emisiunile și întrebările!”
MediaFlux
Biserica din Ierusalim va fi închisă de Paște pentru credincioși. Anunț important!
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj