Rareș Bogdan remarcă pericolul reprezentat de Călin Georgescu: „Un individ carismatic, dar cu simpatii periculoase”

Rareș Bogdan a remarcat pericolul reprezentat de candidatul suveranist Călin Georgescu, despre care prezice că va obține un rezultat surprinzător, care a împărțit electoratul dreptei naționaliste în două. .
Alina Costache
24 nov. 2024, 20:36
Rareș Bogdan remarcă pericolul reprezentat de Călin Georgescu: „Un individ carismatic, dar cu simpatii periculoase”

Rareș Bogdan, prim-vicepreședintele PNL, a oferit declarații presei cu numai o oră înainte de închiderea secțiilor de vot. Europarlamentarul a făcut un apel către colegii din PNL, aflați în secțiile de votare, pe care i-a rugat să rămână vigilenți și să nu părăsească secțiile până la numărarea voturilor. În plus, a remarcat pericolul reprezentat de candidatul independent Călin Georgescu, care a împărțit dreapta suveranistă în două.

Rareș Bogdan susține că va exista un rezultat surprinzător la vot

Este o mobilizare foarte mare, gradul de participare a crescut cu 15% (n.r. in ultimele ore). În zonele rurale și orașele mici, mobilizarea a crescut semnificativ, la fel ca în Banat, Crișana și Transilvania. În zona urbană mare și în diaspora, se observă o mobilizare a electoratului tânăr, undeva la 8-10 procente atât în diaspora, cât și în țară”, a precizat Rareș Bogdan.

Citește și : Marcel Ciolacu garantează că lupta finală se va da între el și Elena Lasconi: „Am spus cine va intra pe locul doi și se confirmă”

De asemenea, referitor la predicția pentru rezultatul final, Rareș Bogdan prezice că niciun candidat nu va trece de procentul de 30%. Prim-vicepreședintele PNL a identificat faptul că un candidat din zona dreptei suverane, Călin Georgescu, va obține un scor surprinzător, reușind să împartă în două bazinul electoral al candidaților naționaliști.

Citește și : Nicușor Dan îi îndeamnă pe români să voteze: „Fiecare vot în plus pentru alegerile prezidenţiale înseamnă un tur 2 în care nu vom fi nevoiţi să alegem răul cel mai mic”

Niciun candidat nu trece de 30%. Este un candidat al dreptei progresiste care se bate cu un liberal tot din zona dreptei, în timp ce cei din zona suveranității și-au împărțit voturile. A apărut un candidat surpriză, ignorat de toată lumea până acum – un individ carismatic, dar cu simpatii periculoase, care a împărțit bazinul dreptei suveraniste. Nimeni nu se aștepta la asta. L-am observat în urmă cu două săptămâni, iar acum are cu siguranță un scor format din două cifre, mergând chiar spre 12-13%”, a spus Rareș Bogdan pentru B1 TV.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Ce se întâmplă, de fapt, cu Daniel Pancu. Cum ar putea ajunge la Rapid
Capital.ro
Elena Udrea primește o lovitură grea de la ANAF. Fiscul îi vinde terenurile. Cât costă proprietățile sechestrate
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
Cum a schimbat creșterea TVA pentru locuințe noi piața imobiliară. „Oamenii sunt mai atenți la calitatea proiectului, la reputația dezvoltatorului”
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Aurelia, o arhitectă de 30 de ani din Timișoara, a fost găsită moartă în râul Bega. Telefonul fetei, abandonat pe malul apei
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Răsturnare de situație pentru Gabi Tamaș. Un nou contract după finala Survivor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi