Rareş Bogdan, revoltat pe clasarea Dosarului 10 august: „Atacăm decizia la CEDO, ca să vină instanţa europeană să îl redeschidă”

Rareș Bogan a şi-a exprimat dezamăgiea pe care a simțit-o în momentul în care a auzit că Dosarul 10 august a fost clasat definitiv. Europarlamentarul a anunțat că se pregătește, alături de câteva alte victime ale violențelor din vara anului 2018, să ceară redeschiderea dosarului la CEDO.
Daniel Spătaru
02 mart. 2021, 23:51
Rareş Bogdan, revoltat pe clasarea Dosarului 10 august:

„Astăzi din păcate, după decizie, după ce Judecătorii au decis că dosarul nu se redeschide și că cei 4 șefi ai Jandarmeriei din acest dosar, scăpă fără nici un fel de cost în fața cetățenilor și a istoriei, am avut, încă o dată, imaginea unei țări abandonate, unde Justiția nu funcționează, unde Justiția umblă cu capul spart… Noi am luptat, am ieșit în strada pentru ca Justiția sa fie liberă, ca politicul sa nu se implice niciodată în acte de justiție”, a declarat Rareş Bogdan.

Acum, după ce au închis orice posibilitate și au clasat definitiv acest dosar este absolut normal să comentăm pentru ca am fost acolo, am luat gaze în ochi, ma avut posibilitatea să trăim acele momente, peste 100.000 de oameni au fost în stradă… Faptul ca după trei ani de zile nu se întâmplă nimic și tot ce a fost acolo a fost șters cu buretele ne arată că Justiția din România n-a înțeles absolut nimic din lupta românilor pentru libertate, pentru civism, dar și pentru o Justiție complet liberă.

Citeşte şi Tribunalul Bucureşti a respins cererea DIICOT de redeschidere a dosarului „10 august”

Noi ne vom adresa Curții Europene pentru Drepturile Omului, ne vom duce la Strasbourg cu ajutorul oamenilor, îi rog să facem front comun pentru ca să atacam decizia de clasare la CEDO pentru a veni Instanța Europeană să redeschidă aceste dosar, nu se poate așa ceva„, a mai spus Rareş Bogdan, la B1TV.

Citeşte şi Primele condamnări definitive din dosarul 10 august. Doi dintre agresorii jandarmeriţei au primit pedepse cu executare

Tribunalul Bucureşti a respins marţi solicitarea DIICOT de redeschidere a anchetei împotriva foştilor şefi ai Jandarmeriei în dosarul „10 august”, iar decizia instanţei este definitivă. Dacă magistraţii ar fi decis redeschiderea dosarului, foştii şefi din Jandarmerie ar fi fost cercetaţi pentru săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu, participaţie improprie la purtare abuzivă, participaţie improprie la fals intelectual, participaţie improprie la uz de fals, complicitate la abuz în serviciu şi complicitate la participaţie improprie la purtare abuzivă.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
EXCLUSIV | Dana Badea, prima reacție după ce s-a scris că are cancer! Fosta ispită de la Insula Iubirii și-a ieșit din minți
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat, de fapt, la pauză, în vestiarul Rapidului! Un titular rupe tăcerea: „Aici am greșit!”
Capital.ro
Decizia care o va înfuria pe Elena Udrea. Fosta sa mână dreaptă, pe un post-cheie în România. Mărturia ei a condamnat-o pe Udrea
Playtech.ro
Locuințele fără apă, canalizare sau gaze ar putea fi scutite de impozit. Ce prevede noul proiect
Adevarul
Pariul riscant al PSD: Moțiune de cenzură sau anticipate? De ce Nicușor Dan ar putea bloca planul social-democraților
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gică Hagi este noul selecționer al României. Când începe mandatul „Regelui”
iamsport.ro
Radu Banciu a numit antrenorul român din străinătate care ar fi fost o soluție mai bună decât Gică Hagi: ”Are stofă”
MediaFlux
Ultima oră: Explozie în vestul Capitalei. Arde termocentrala CET Vest VIDEO
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj