Rata de vaccinare în unităţile de învăţământ. Sunt peste 1.100 de şcoli unde nu s-a vaccinat nimeni – DOCUMENT

Şcolile stau mai bine decât alte instituţii în ceea ce priveşte procentul de vaccinare, dar rămân în continuare foarte multe unităţi de învăţământ reticente la serul anticovid-
Filip Stan
13 nov. 2021, 13:53
Rata de vaccinare în unităţile de învăţământ. Sunt peste 1.100 de şcoli unde nu s-a vaccinat nimeni - DOCUMENT

Ministerul Educaţiei a publicat, sâmbătă, lista cu rata de vaccinare în fiecare unitate de învăţământ. Din aceste date reiese că sunt peste 1.100 de astfel cu unităţi unde nu s-a vaccinat nimeni. În Capitală sunt 28 de unităţi şcolare cu rata de vaccinare de sută la sută.

Câte şcoli rămân deschise de luni. Profesorii refuză să testeze elevii anticovid DOCUMENT

Potrivit Ministerului Educaţiei, datele au fost comunicate de inspectoratele şcolare judeţene, iar în funcţie de acestea se va desfăşura activitatea didactică în săptămâna 15-19 noiembrie.

În Bucureşti, 28 de unităţi de învăţământ au rata de vaccinare de sută la sută. În Cluj-Napoca, sunt opt astfel de unităţi, în Iaşi – 11, în Timişoara – 4. Totodată, sunt peste 1.100 de unităţi de învăţământ în care rate de vaccinare este zero.

Ministerul Sănătăţii a stabilit cum se vor face testele din salivă în şcoli: Testare COVID în prima şi a patra zi a săptămânii, în clasă, la începutul orelor de curs

Lista publicată de Ministerul Educaţiei poate fi consultată aici.

rata-de-vaccinare-unitati-invatamant-13-11-2021

Ministerul Educaţiei a anunţat, vineri seară, că peste 12.800 de unităţi de învăţământ preuniversitar, reprezentând 71,86%, vor avea activitate faţă în faţă în săptămâna 15-19 noiembrie. Alte aproape 5.000 de unităţi (27,8%) vor face cursuri online, având rata de vaccinare mai mică de 60%.

Reprezentanţii Ministerului Educaţiei au transmis, vineri, că de săptămâna viitoare se va putea face raportarea separat, pe structurile arondate.

22 sunt copii cu SARS-COV-2 sunt în stare gravă, la terapie intensivă, din cei 265 internați: 1.743 de pacienți sunt la ATI

Un număr de 15.027 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare, dintre care 265 sunt copii, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică.Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.743 de pacienţi, în scădere faţă de ziua precedentă, dintre care 22 sunt copii.

Pe teritoriul României, 88.389 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu şi 15.313 de persoane se află în izolare instituţionalizată.

De asemenea, 64.696 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată – 92. Grupul de Comunicare Strategică a anunţat, sâmbătă, pe baza datelor existente la ora 10.00, că în ultimele 24 de ore s-au înregistrat 4.006 cazuri noi de COVID-19 şi au fost raportate 323 de decese, din care 19 din perioada anterioară. La Terapie Intensivă sunt internaţi 1.743 de pacienţi. În Bucureşti, incidenţa este de 6,78 la mie.

 

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
„Nenorocitule!”. Giovanni Becali, la un pas de bătaie cu cel mai bogat om din Spania. Un internațional român, cauza scandalului
Capital.ro
EXCLUSIV Gelu Voican Voiculescu, dezvăluiri noi despre execuția soților Ceaușescu. Ion Iliescu a redactat cu mâna lui: A omis multe
Playtech.ro
Cine primește puncte de stabilitate în 2026. Cât poate crește pensia după noile calcule
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
România s-a cutremurat din nou. Ce magnitudine a avut seismul și în ce zonă s-a produs
iamsport.ro
Ordinul lui Nicolae Ceaușescu i-a ruinat viitorul românului care a fost ”cel mai bun din lume”: ”L-am iubit enorm! I-au luat pașaportul și l-au dat jos din avion”
MediaFlux
Informare meteo ANM până marți, 13 ianuarie: Vreme deosebit de rece, ger, ninsori și vânt! Cod galben în mai multe zone din țară HARTĂ
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend