Război rece: Rusia acuză instalarea unei brigăzi de blindate americane suplimentare în apropierea frontierelor

Moscova a denunţat joi presupusa instalare a unei brigăzi blindate americane suplimentare la frontierele sale, apreciind că aceasta încalcă acordurile încheiate între NATO şi Rusia, ceea ce Statele Unite au dezminţit, relatează AFP.
Filip Stan
12 oct. 2017, 10:16
Război rece: Rusia acuză instalarea unei brigăzi de blindate americane suplimentare în apropierea frontierelor

În Polonia şi în ţările baltice, „trupele celei de a 3-a Brigăzi blindate (americane) ar trebui să înlocuiască militari din a 2-a Brigadă blindată a forţelor americane, pentru a nu încălca Actul fondator NATO-Rusia semnat în 1997”, a declarat într-un comunicat Ministerul rus al Apărării.

Însă, în loc să părăsească teritoriul, „a 2-a Brigadă blindată a Statelor Unite a sosit discret în Polonia şi s-a instalat acolo cu vehiculele blindate”, a denunţat un purtător de cuvânt al ministerului, Igor Konaşenkov.

”Iar între timp, echipamentul milittar al celei de a 3-a Brigăzi blindate americane a rămas în Polonia şi în ţările baltice”, a adăugat el, afirmând că asta înseamnă că o brigadă suplimentară a fost ”desfăşurată de facto” în apropierea frontierelor ruse.

Ambasada Statelor Unite la Varşovia a dezminţit orice desfăşurare a vreunei brigăzi, explicând într-un comunicat că este vorba despre înlocuirea unităţilor deja existente la faţa locului, în cadrul unui batalion NATO instalat în primăvară.

Moscova estimează, la rândul ei, că această nouă desfăşiurare are loc în urma ”isteriei” NATO din timpul exerciţiilor ruso-belaruse ”Zapad-2017” (Vest-2017), care s-au desfăşurat în perioada 14-20 septembrie.

Aproximativ 12.700 de militari belaruşi şi ruşi au fost desfăşuraţi atunci în Belarus, în cadrul acestor manevre, potrivit Moscovei, însă Lituania şi Estonia au acuzat că în cadrul exerciţiului au fost mobilizaţi, în realitate, aproximativ 100.000 de militari.

”Toată această isterie a ţărilor baltice şi polonezilor cu privire la «ameninţarea rusă» în timpul Zapad-2017 a fost o perdea de fum pentru această operaţiune a Pentagonului” – presupusa desfăşurare a unei brigăzi americane la frontierele ruse, a dat asigurări Konaşenkov.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Statul, dator la stat: patru ministere au strâns datorii de zeci de milioane la ANAF. Topul orașelor și comunelor aflate pe ”lista rușinii”
Capital.ro
Interzis pentru românii care stau la bloc. Amendă de 3.000 de lei pentru proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Parbriz crăpat sau ciobit: când se repară și când trebuie înlocuit ca să nu pici la ITP
Adevarul
Român blocat în Abu Dhabi: „Suntem pe cont propriu, indiferent ce s-ar spune”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Cristi Borcea, tranșant după rușinea istorică suferită de FCSB! Prima reacție a finului lui Gigi Becali
MediaFlux
Casele de Pensii, apel privind recalcularea pensiilor! Instituțiile bat obrazul firmelor care greșesc adeverințele
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj