Reacţie la scutul antirachetă de la Deveselu: Moscova va lua ca ţintă România

Federația Rusă va fi nevoită să inițieze contramăsuri la desfășurarea scutului american antirachetă în România și Polonia, iar populația acestor țări 'nu va fi fericită să constate că s-a pomenit țintă', a declarat politologul Kirill Koktîș, informează vineri agenția de presă RIA Novosti.
Alina Costache
13 mai 2016, 12:54
Reacţie la scutul antirachetă de la Deveselu: Moscova va lua ca ţintă România

În acest scop, Rusia ar putea răspunde prin amplasarea de sisteme ‘Iskander’ în regiunea Kaliningrad, care să ia drept țintă Polonia și România. Adică, în mod firesc, Rusia va răspunde (desfășurării scutului antirachetă) și la fel de firesc populația Poloniei și României nu va fi fericită că se va pomeni luată drept țintă, ei va trebui să i se explice cumva toate acestea. Nimănui nu-i place să fie țintă, cu certitudine. De aceea, acțiunile Rusiei vor fi prezentate nu ca niște contramăsuri la acțiuni neprietenoase ale NATO, ci ca o agresiune rusă neprovocată, expresie, chipurile, a ciudatei inconsecvențe rusești și a enigmaticului suflet rus’, a spus Koktîș, într-un interviu pentru postul de radio Sputnik.

În opinia sa, Occidentul va reuși să convingă populațiile acestor țări că lucrurile stau tocmai astfel. ‘Ceea ce se va spune va fi luat de bun de societate’, a estimat politologul rus.

Potrivit lui Koktîș, partea americană trece sub tăcere propunerile Rusiei în vederea unei cooperări. ‘Această informație nu este dezvăluită doar într-un singur caz: dacă este vorba nu de acea destinație care a fost declarată public. Dacă scopul ar fi nu apărarea în fața Rusiei, nu un atac asupra ei, ci amenințarea declarată pe care o reprezintă țări terțe, atunci nu ar fi o problemă cu dezvăluirea informației privind cooperarea’ (cu Rusia), a adăugat acesta.

Baza de la Deveselu a devenit joi prima unitate din Europa unde este operațională o componentă terestră a scutului american antirachetă care ar trebui să protejeze Europa de eventuale atacuri cu rachete balistice, Rusia avertizând în replică asupra posibilității retragerii ei din Tratatul privind reducerea armelor strategice ofensive (START).

Poziția oficială a NATO, exprimată și la ceremonia de joi, este că scutul de la Deveselu are un rol pur defensiv și obiectivul său este de a descuraja acțiuni agresive din partea unor state cu veleități nucleare din Asia și Orientul Mijlociu, precum Coreea de Nord sau Iranul.

În schimb, Rusia consideră că acest scut afectează echilibrul strategic și îi amenință securitatea.

Kirill Koktîș este membru al Asociației experților și consultanților politici din Federația Rusă, profesor docent al catedrei de teorie politică din cadrul Institutului pentru Relații Internaționale de la Moscova (MGIMO).

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Replica genială a lui Cristi Chivu pentru prezentatoarea TV care s-ar iubi cu șeful Interului: ”Dacă spun, mă dau afară!”
Capital.ro
Reguli pentru proprietarii de apartamente. Se obține acordul scris al vecinilor și coproprietarilor. Situațiile în care actele pot fi anulate
Playtech.ro
Românii au luat cu asalt piaţa joburilor. Aplică în masă, dar sunt mai puţine locuri de muncă. Ce domenii mai angajează
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Gică Hagi, desființat de fostul conducător din fotbalul românesc: ”El crede că suntem imbecili. Chiar avem față de papagali?”
MediaFlux
Cele mai frumoase urări, mesaje și felicitări de Sf. Gheorghe 2026. Cui îi spunem la mulți ani în 23 aprilie
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara