Reacțiile liderilor internaționali la victoria lui George Simion. Marine Le Pen: „România i-a oferit doamnei von der Leyen un bumerang foarte frumos” / Matteo Salvini: „Poporul a votat, în sfârșit, liber”

George Simion a fost felicitat de liderii de extremă dreaptă din Uniunea Europeană. Marine Le Pen și Matteo Salvini susțin că românii au dat o „palmă” serioasă conducerii de la Bruxelles prin votul lor.
Filip Stan
05 mai 2025, 12:41
Reacțiile liderilor internaționali la victoria lui George Simion. Marine Le Pen: „România i-a oferit doamnei von der Leyen un bumerang foarte frumos” / Matteo Salvini: „Poporul a votat, în sfârșit, liber”
Reacțiile liderilor internaționali la victoria lui George Simion. Marine Le Pen: „România i-a oferit doamnei von der Leyen un bumerang foarte frumos” / Matteo Salvini: „Poporul a votat, în sfârșit, liber”

Victoria lui George Simion în primul tur al alegerilor prezidențiale din România a provocat reacții internaționale puternice, mai ales în rândul liderilor europeni de extremă dreaptă.

George Simion, felicitat de liderii extreme drepte europene

Marine Le Pen, lidera extremei drepte franceze, a transmis un mesaj pe Facebook prin care își exprimă susținerea pentru liderul AUR, dar și bucuria pentru „palma” pe care i-a dat-o România Ursulei von der Leyen.

„România tocmai i-a oferit doamnei von der Leyen un bumerang foarte frumos”, a transmis lidera opoziției franceze, alături de o fotografie care arată scorul obținut de candidații la prezidențiale.

Citește și : CNN: Victoria lui George Simion ar putea izola țara și eroda investițiile private

Matteo Salvini, vicepremierul italian de extremă dreapta, a felicitat poporul român pentru votul său, susținând că acest lucru va trimite un semnal serios la Bruxelles.

„În România, poporul a votat în sfârşit, liber, cu capul şi cu inima. Ce consideraţie pentru «stăpânii» de la Bruxelles şi pentru trucurile lor murdare! Bravo, George Simion!”, a scris Matteo Salvini pe rețeaua X.

Ce spune presa internaţională despre alegerile din România

Reuters scrie după alegerile din România că „euroscepticul a câştigat duminică primul tur al alegerilor prezidenţiale, au arătat rezultatele parţiale. O victoria sa în turul doi, din 18 mai, ar extinde numărul liderilor eurosceptici din UE, care include deja prim-miniştrii maghiar şi slovac”.

Citește și : Cum au votat românii din Diaspora în turul 1 al alegerilor prezidențiale: George Simion, votat masiv în vestul Europei. Nicușor Dan, preferatul românilor în SUA și Canada

Potrivit analiștilor politici citați de Reuters, o eventuală victorie a lui George Simion ar putea duce la izolarea României, la scăderea investițiilor private și la o destabilizare a flancului estic al NATO, într-un context marcat de războiul din Ucraina. George Simion a beneficiat de nemulțumirea populară față de clasa politică tradițională.

Se opune ajutorului militar pentru Ucraina, critică conducerea UE și se declară aliniat cu mișcarea „Make America Great Again” a fostului președinte american Donald Trump, mai notează Reuters.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
O fetiță de 5 ani a fost ucisă cu mașina în fața unei școli din București! Traficul este blocat
Fanatik.ro
Daniel Pancu a anunţat noul transfer de la CFR Cluj! Jucătorul dorit de FCSB semnează în Gruia: “E la Cluj! Face vizita medicală”. Exclusiv
Capital.ro
România poate înceta să existe. Pericolul pe care numai Călin Georgescu l-a observat: Până la jumătatea acestui secol!
Playtech.ro
Vremea o ia razna! Ce urmează după valul de frig, meteorologii nu se aşteptau la aşa temperaturi din nou
Adevarul
Un pensionar a fost chemat în instanță după ce și-a cumpărat umbrele de pe Temu: confuzia care i-a adus probleme
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Drum lin către stele, frățiorul meu!” Mesajul plin de durere postat de fratele lui Edi, tânărul de 16 ani care și-a pierdut viața în urma accidentului din Suceava
iamsport.ro
Este pregătit să renunțe la miliardarii români pentru o echipă din SuperLigă!
MediaFlux
Un simbol industrial al epocii Ceaușescu renaște și devine hub urban. Clădirea e proiectată să reziste la un cutremur de 9,4 grade
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil