Rebelii houthi anunţă că pot lovi ţinte „strategice” din Arabia Saudită

Liderul rebelilor houthi din Yemen a avertizat luni că luptătorii săi ar putea efectua atacuri împotriva unor ţinte "strategice" din Arabia Saudită şi Emiratele Arabe Unite, două ţări care îl combat militar, transmite AFP.
Alina Costache
23 apr. 2019, 03:09
Rebelii houthi anunţă că pot lovi ţinte

„Suntem pregătiţi pentru sacrificiu. Suntem pregătiţi cu oameni, bani şi arme”, a declarat Abdul-Malek al-Houthi într-un rar interviu la postul de televiziune al rebelilor, Al Massira.

Arabia Saudită şi Emiratele Arabe Unite (EAU) sunt stâlpii unei coaliţii militare care intervine din martie 2015 în sprijinul forţelor preşedintelui yemenit, Abd-Rabbu Mansour Hadi, contra rebelilor houthi care au cucerit vaste regiuni printre care şi capitala Sanaa.

Potrivit liderului rebelilor, insurgenţii au capacitatea de a atinge ţinte „importante şi strategice” din Arabia Saudită şi EAU dacă va fi o escaladare a luptelor în strategicul oraş-port Hodeida (vest).

„Rachetele pot atinge Riad, Abu Dhabi şi Dubai”, a adăugat el.

Rebelii au lansat în trecut rachete în direcţia Arabiei Saudite, precum şi drone. ONU a obţinut un acord final al beligeranţilor pentru retragerea combatanţilor din Hodeida, a afirmat luni în Consiliul de Securitate emisarul ONU Martin Griffiths, fără să precizeze vreo dată.

Această retragere este unul din elementele cheie ale armistiţiului la Hodeida, obţinut la începutul lui decembrie în Suedia de ONU, dar care nu a fost aplicat niciodată.

Conflictul din Yemen a provocat cea mai gravă catastrofă umanitară din lume, potrivit ONU, şi a făcut circa 10.000 de morţi, dar mai multe ONG-uri sunt de părere că bilanţul este net superior.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
FCSB, aproape de un transfer de atac de răsunet! Mihai Stoica: „Este foarte, foarte bun!”
Capital.ro
Probleme cu cartea electronică de identitate. Românii care s-au trezit blocați după și-au făcut buletin cu cip
Playtech.ro
Când ar scădea preţurile la motorină şi benzină dacă s-ar încheia conflictul din Orientul Mijlociu. Cât durează până sumele ar reveni la cele iniţiale
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Noelia a fost eutanasiată! Tânăra de 25 de ani a ales să fie singură în cameră în timp ce... Vezi mai mult
iamsport.ro
Uluitor! 84.000.000 de lei pentru Universitatea Craiova. Cifrele sunt oficiale
MediaFlux
Pensiile din luna aprilie se dau mai devreme. Anunțul Ministerului Muncii despre ajutoarele pentru pensionari
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj