Record de îmbolnăviri de rujeolă în Europa. România este pe primul loc la numărul de cazuri

Numărul cazurilor de rujeolă a crescut semnificativ în Europa în 2024, atingând cel mai ridicat nivel din ultimii 25 de ani, potrivit unui raport publicat joi de Organizația Mondială a Sănătății (OMS). Specialiștii atrag atenția asupra importanței vaccinării pentru prevenirea acestei boli contagioase.
Mircea Filipescu
15 mart. 2025, 08:55
Record de îmbolnăviri de rujeolă în Europa. România este pe primul loc la numărul de cazuri

Potrivit datelor OMS, în 2024 au fost raportate 127.350 de cazuri de rujeolă în regiunea Europa, care include și Asia Centrală, precum și 38 de decese asociate bolii. Cele mai afectate țări au fost România, cu 30.692 de cazuri, și Kazahstan, cu 28.147 de cazuri.

Directorul regional al OMS pentru Europa, Hans Kluge, a subliniat gravitatea situației: „Rujeola a revenit și acesta este un avertisment”. Acesta a îndemnat autoritățile sănătate să intensifice campaniile de imunizare, mai ales în comunitățile unde rata vaccinării este scăzută.

Jumătate dintre cazurile raportate au necesitat spitalizare, iar copiii cu vârste mai mici de cinci ani au reprezentat 40% dintre cei afectați. OMS atrage atenția că, în 2023, aproximativ 500.000 de copii din regiune nu au primit prima doză de vaccin antirujeolic. „Fără rate de vaccinare ridicate, nu există securitate sanitară”, a avertizat Kluge.

Citește și: Paracetamolul și amoxicilina dispar din farmacii. O nouă directivă UE ar putea lăsa fără tratamente milioane de bolnavi

Cazurile de rujeolă din Europa reprezintă în prezent o treime din totalul raportat la nivel mondial. Deși numărul de infectări a scăzut semnificativ din 1997, atingând un minim istoric de 4.400 de cazuri în 2016, tendința s-a inversat în 2018 și 2019, iar creșterea a devenit alarmantă începând din 2023.

Scăderea acoperirii vaccinale în timpul pandemiei de COVID-19 este unul dintre principalii factori care au favorizat reapariția rujeolei. OMS avertizează că, dacă măsurile de imunizare nu sunt intensificate, numărul cazurilor ar putea continua să crească în următorii ani, punând presiune pe sistemele de sănătate publică din Europa.

Citește și: Criză majoră în Sănătate: o ordonanţă de urgenţă le interzice medicilor pensionari să își continue activitatea în spitale. Semnal de alarmaă tras de SANITAS

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Prima plecare de la U Craiova, după 1-5 cu Dinamo! Oltenii îi caută înlocuitor. Exclusiv
Capital.ro
România, în fața unei posibile crize a carburanților. Dumitru Chisăliță avertizează. Ce se poate întâmpla cu motorina în următoarele săptămâni
Playtech.ro
Cele mai populare prenume din România. Numele care se află în top de zeci de ani
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Fostul mare mijlocaș al Stelei a refuzat-o de două ori pe Dinamo: ”A venit Mircea Lucescu să mă convingă”
MediaFlux
A treia dronă rusească doborâtă de MApN după ce a intrat pe teritoriul României. Președintele Nicușor Dan, anunț de ultim moment
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România