Recordul istoric stabilit de Simona Halep după victoria cu Kuzmova. A intrat direct în Top 10 all time

Simona Halep a spulberat-o pe Viktoria Kuzmova în optimile de finală de la Madrid, scor 6-0, 6-0, și a intrat direct în istoria tenisului.

08 mai 2019, 16:59

Simona Halep a avut nevoie de doar 44 de minute și a intrat într-un clasament select, alături de nume uriașe ale tenisului în ceea ce privește timpul efectiv de joc.

Cele mai scurte meciuri de tenis din istorie:

Susan Tutt deține recordul, cu victoria obținută în 1969, la Wimbledon, în fața lui Marion Boundy, în doar 20 de minute.

Pe locul secund se află meciul lui Suzanne Lenglen, din 1922, împotriva lui Molla Mallory, pe care a învins-o în 23 de minute.

Pe locul al treilea sunt, la egalitate, Margaret Court (în 1963) și Helen Wills (în 1927), care au câștigat un meci în 24 de minute.

Pe poziția a patra este aceeași Suzanne Lenglen, care a trecut de Joan Fry în doar 25 de minute, la Wimbledon, în 1925.

Locul 5 – Steffi Graf a învins-o pe Regina Marsikova, în doar 38 de minute, în 1988.

Potrivit digisport.ro, Simona Halep se situează pe locul 6 în această ierarhie.

Victoria cu un dublu 6-0 este a doua din cariera Simonei. Prima dată s-a întâmplat în finala turneului WTA de la București, tot pe zgură, în 2016, când campioana noastră a spulberat-o pe Anastasija Sevastova, fără să piardă vreun game.