Regele grânelor din Banat, reţinut de DNA. Prejudiciul adus statului este de 2,5 milioane de euro

Cristian Popa, regele grânelor din Banat a fost reţinut de DNA pentru evaziune fiscală. Împreună cu acesta, alţi patru afacerişti au fost reţinuţi pentru 24 de ore.
Filip Stan
19 feb. 2016, 10:46
Regele grânelor din Banat, reţinut de DNA. Prejudiciul adus statului este de 2,5 milioane de euro

Cel mai important jucător de pe piaţa cerealelor din vestul ţării şi ceilalţi patru afacerişti au înşelat statul prin celebra metoda factura.

Încă din 2007, Popa a început să cumpere cereale de la diverşi oameni, emitea facturi de la firme fantomă, apoi cerea returnarea TVA după care fie societatea intra în insolvenţă, fie cesiona acţiunile unor cetăţeni sârbi. Astfel, a reuşit să producă un prejudiciu de 2,5 milioane de euro. 

Cel supranumit regele grânelor din Banat locuiește într-o vilă din Sânandrei, la aproximativ 10 km de Timișoara, și are în garaj două mașini de lux, un Porsche și un Bentley.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție Craiova, adversarul din Liga Campionilor a marcat de 8 ori în ultimul meci
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Planta de interior super rezistentă care absoarbe căldura și răcorește aerul din casa vara. Mulţi spanioli şi italieni o au
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Calcule pentru românii care vor să cumpere vechime în muncă pentru pensie, în 2026. Cât va costa după majorarea salariului minim
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?