Regele Mihai vrea să vină în România pentru a participa la funeraliile Reginei Ana VIDEO

Regele Mihai îşi doreşte să vină în România pentru a asista la funeraliile Reginei Ana, dar o decizie în acest sens nu a fost luată încă.
Iulian Tudor
03 aug. 2016, 17:38
Regele Mihai vrea să vină în România pentru a participa la funeraliile Reginei Ana VIDEO

Este o dorinţă a Majestăţii Sale, dar nu este vreo decizie luată„, a spus consilierul Casei Regale, Luca Vlad, întrebat în legătură cu participarea regelui la ceremoniile de la Bucureşti, potrivit news.ro.

Potrivit TVR, starea de sănătate a regelui este relativ bună, el putând călători cu avionul sau automobilul, dar nu poate sta în picioare prea mult timp. În momentul de faţă, Regele Mihai se află la Aubonne, în Elveţia, locul în care cuplul regal a locuit în ultimii ani.

Regele Mihai nu a participat la ceremonia religioasă care a avut loc la capela Beausobre din Morges, oraşul în al cărui spital a survenit decesul Reginei Ana. Un preot catolic a oficiat o ceremonie la căpătâiul reginei Ana, la care au participat trei dintre fiicele defunctei, principesele Margareta, Sofia şi Maria, cărora li s-a alăturat şi principele Radu.

Guvernul a aprobat, miercuri, în şedinţa săptămânală, declararea zilei de 13 august zi de doliu naţional, când vor avea loc funeraliile Reginei Ana.

Sicriul cu trupul neînsufleţit al Reginei Ana va fi adus în ţară în 9 august, la ora 15.15, şi va fi transportat la Castelul Peleş, iar miercuri, 10 august, acesta va fi transportat la Sala tronului din Palatul Regal, iar sâmbătă va fi depus în Piaţa Palatului, pe un catafalc. Înmormântarea va avea loc sâmbătă, 13 august, la ora 15.00, într-o ceremonie privată, la Curtea de Argeş.

CITEŞTE ŞI: Funeralii regale pentru regina Ana. Primele imagini cu sicriul soţiei regelui Mihai I

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Naționala României se vede exclusiv online la următoarele turnee majore?! Senatul a respins proiectul de lege ca meciurile să fie gratis la TV
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Un iubit actor a murit la doar 35 de ani. A publicat un mesaj tulburător pe Instagram
Playtech.ro
Schimbare importantă pentru voucherele de vacanță în 2026: angajații nu mai trebuie să plătească încă 800 de lei pentru a le folosi
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia a reușit să slăbească după ce a schimbat un singur LUCRU în dieta zilnică
iamsport.ro
Rapid i-a tăiat indemnizația lunară de 1500 de lei unei legende a clubului: ”Nu ne mai respectă!”
MediaFlux
Curs valutar BNR vineri, 8 mai 2026. 5,2364 lei pentru un euro, scădere înainte de weekend. BNR, un nou anunț oficial
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi