Regele Thailandei a murit. A fost cel mai longeviv monarh, cu o domnie de peste 70 de ani

Regele Thailandei, Bhumibol, a murit joi, la vârsta de 88 de ani. El fusese internat în urmă cu câteva zile într-un spital din Bangkok.
Filip Stan
13 oct. 2016, 11:45
Regele Thailandei a murit. A fost cel mai longeviv monarh, cu o domnie de peste 70 de ani

Regele Bhumibol al Thailandei, s-a născut în SUA, la Cambridge (Massachusetts), unde tatăl său studia medicina, pe data de 5 decembrie 1927. El a urcat pe tron la 18 ani pe 9 iunie 1946. Anunţul morţii sale a fost făcut iniţial în jurul prânzului, de jurnalistul Andrew MacGregor Marshall, care sita surse din Palatul Regal, însă confirmarea oficială a venit abia după trei ore, la ora 15.00 (ora României).

Bhumibol, cu o domnie de 70 de ani şi 126 de zile, era cel mai longeviv monarh în viaţă, fiind totdată pe locul 17 în topul celor mai lungi domnii din istorie.

Suveran constituţional, Bhumibol a fost Şeful Statului şi Protectorul Religios al Thailandei. Moartea sa alimentează cu incertitudini viitorul politic, economic şi social al Thailandei, ţară care îl considera Dumnezeu. Specialiştii în problemele Asiei de Sud-Est spun că pericolul izbucnirii unui război civil în această ţară este mai real ca oricând.

Conform succesiunii la tron, noul rege al Thailandei va fi Maha Vajiralongkorn (64 ani), o figură extrem de controversată şi excentrică, nepopular în ţară. Thailandezii ar prefera să le fie regina sora acestuia, Prinţesa Maha Chakri Sirindhorn.

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Dinamo, transfer din Spania. Fundașul central de 26 de ani a ajuns în cantonamentul din Polonia! Exclusiv
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Prima schimbare la buletinul electronic după valul de reclamații. Ce documente nu vor mai fi cerute cetățenilor
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?