Remus Pricopie, despre ofensiva împotriva Central European University: „Iniţiativa Guvernului Ungariei este greşită”

Remus Pricopie, Rectorul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA) și fost ministru al Educației, a luat atitudine față de inițiativa autorităților de la Budapesta de a scoate în afara legii activitatea Central European University (CEU).
Iulian Tudor
04 apr. 2017, 11:42
Remus Pricopie, despre ofensiva împotriva Central European University:

Remus Pricopie a postat pe pagina sa de Facebook un mesaj prin care arată că universitatea este un spațiu de „gândire critică și exprimare liberă”.

„Inițiativa Guvernului Ungariei este greșită. Universitatea, prin definiție, este un spațiu în care trebuie să se asigure condițiile pentru cercetare, gândire critică și exprimare liberă”, a scris Remus Pricopie pe Facebook.

Poziția fostului ministru al Educației se adaugă demersului inițiat de mai multi profesori și absolvenți ai SNSPA, care au semnat un mesaj de solidaritate cu comunitatea academică a Central European University din Budapesta. Semnatarii, unii dintre ei foști absolvenți ai CEU, resping intenția premierului Viktor Orban de a închide CEU, considerând că atacurile recente împotriva universității sunt expresia unei gândiri autoritare, iliberale.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Mircea Lucescu e veșnic! Vedetele de la Atletico Madrid – Barcelona și PSG – Liverpool s-au oprit pentru a-l omagia pe antrenorul român
Capital.ro
Sprijin financiar de 5.000 de lei pentru angajați. Ministerul Muncii pregătește un pachet de ajutor: Protejarea drepturilor, o prioritate
Playtech.ro
Cum arată locuinţele în care chiria costă 5 lei pe an. Cartierul din oraşul european atrage turişti din întreaga lume
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Priveghiul lui Mircea Lucescu, în imagini. Ziua când Il Luce a rămas în eternitate FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj