Renaşte industria cu care România era în topul mondial pe timpul lui Nicolae Ceauşescu. Un gigant turc s-a asociat cu o firmă din Mediaş

România era unul dintre marii producători de armament în era comunistă, dar imediat după Revoluție această industrie a suferit pierderi grele. Acum, ţara noastră face un pas important în revigorarea industriei de apărare, printr-un parteneriat strategic cu gigantul turc Otokar, divizie a Koç Group, cel mai mare conglomerat industrial din Turcia.
Filip Stan
29 apr. 2025, 18:36
Renaşte industria cu care România era în topul mondial pe timpul lui Nicolae Ceauşescu. Un gigant turc s-a asociat cu o firmă din Mediaş

România încearcă să refacă industria de armament a țării noastre și un prim pas este făcut prin asocierea dintre gigantul turcesc Otokar și Automecanica SA. Turcii au venit în România și vor produce la Mediaș celebrele blindate COBRA II 4×4 ATBTU.

Proiectul prevede producerea a peste 800 de blindate COBRA II în România, fiecare dintre parteneri, Otokar și Automecanica, deținând 50% din noua companie mixtă. De asemenea, se vor desfășura local și activități de inginerie, marketing și service post-vânzare.

„Fiind un jucător global, Otokar operează cu mândrie în numeroase regiuni din întreaga lume, cu vehiculele noastre militare aflate în serviciu activ în peste 40 de țări. Ca parte a proiectului nostru în desfășurare în România, suntem încântați să anunțăm semnarea acordului de înființare a noii noastre companii de tip joint venture, care va produce vehiculele legendare COBRA II în România. Această etapă reprezintă unul dintre reperele majore în strategia de extindere a Otokar pe piețele globale”, a declarat Aykut Ozuner, CEO Otokar.

Proiectul vine pe fondul unei inițiative europene mai ample, ReArm Europe, care vizează creșterea producției de armament în UE, în contextul conflictului prelungit din Ucraina.

Citeşte şi: Tragedie la un laborator de testare a armamentului din Capitală. Explozie puternică urmată de incendiu, o angajată a MApN a murit

Premierul Marcel Ciolacu saluta planul Comisiei Europene de a produce mai mult armament în Europa și arăta că România este pregătită să joace un rol esențial în acest plan: „Sunt de acord să alocăm suplimentar fonduri pentru armament, cu condiția ca banii să ajungă exclusiv la fabrici din industria românească de apărare. Așadar, rămânem pe coordonatele de până acum: da pentru majorarea cheltuielilor de apărare, nupentru trimiterea de trupe românești în Ucraina!”, spunea Marcel Ciolacu.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Ce se întâmplă, de fapt, cu Daniel Pancu. Cum ar putea ajunge la Rapid
Capital.ro
Elena Udrea primește o lovitură grea de la ANAF. Fiscul îi vinde terenurile. Cât costă proprietățile sechestrate
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
Cum a schimbat creșterea TVA pentru locuințe noi piața imobiliară. „Oamenii sunt mai atenți la calitatea proiectului, la reputația dezvoltatorului”
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Aurelia, o arhitectă de 30 de ani din Timișoara, a fost găsită moartă în râul Bega. Telefonul fetei, abandonat pe malul apei
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Răsturnare de situație pentru Gabi Tamaș. Un nou contract după finala Survivor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi