Renunţă la NEUTRALITATE: Ucraina cere statut de candidat la UE în 2020

Preşedintele Ucrainei, Petro Poroşenko, a anunţat că urmează să prezinte mai târziu în cursul zilei de joi un vast plan social şi de reforme economice care să permită fostei republici sovietice să-şi depună peste şase ani candidatura pentru a obţine statutul de membru al Uniunii Europene, relatează Reuters, citată de Agerpres.
Alina Costache
25 sept. 2014, 09:38
Renunţă la NEUTRALITATE: Ucraina cere statut de candidat la UE în 2020

Rada Supremă (parlamentul unicameral ucrainean) a ratificat la 16 septembrie Acordul istoric de asociere la Uniunea Europeană, deşi punerea în aplicare a părţii comerciale a actului a fost amânată până în ianuarie 2016 pentru a calma Rusia, care susţine că pactul va afecta pieţele sale.

‘Astăzi voi vorbi în faţa întregii Ucraine despre noul program, despre viziunea mea asupra ‘Strategiei 2020”, a declarat Poroşenko, în deschiderea celei de-a doua părţi a celui de-al 12-lea congres extraordinar al judecătorilor.

‘Acest program prevede aproximativ 60 de reforme şi programe speciale, a căror punere în aplicare va permite Ucrainei să se pregătească pentru ca peste şase ani să putem depune cerere pentru a obţine statutul de candidat la aderarea la Uniunea Europeană’, a declarat preşedintele Ucrainei. Potrivit acestuia, una din cele mai importante reforme vizează schimbarea sistemului judiciar.

Citeşte şi Parlamentul Ucrainei a ratificat Acordul de asociere cu Uniunea Europeană

În acelaşi timp, preşedintele ucrainean a declarat că, pentru prima oară în cele peste cinci luni de conflict în estul ţării, nu s-a semnalat niciun deces şi nici răniţi în ultimele 24 de ore, estimând că acordul de încetare a focului a început în cele din urmă să funcţioneze.

Totodată, preşedintele Poroşenko a dat ordin cabinetului său de miniştri să elaboreze un proiect de lege privind renunţarea la statutul actual de ţară nealiniată.

După cum relatează publicaţia Ukrainskaia Pravda, printr-un decret promulgat la 24 septembrie, preşedintele Petro Poroşenko a făcut să intre în vigoare decizia Consiliului pentru Securitatea Naţională şi Apărare (din 28 august) ‘Cu privire la măsurile de urgenţă pentru securitatea Ucrainei şi creşterea capacităţii sale de apărare’.

O parte a acestui decret, la fel ca decizia Consiliului pentru Securitatea Naţională, este secret şi nu a fost publicat joi pe site-ul preşedinţiei de la Kiev.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Gigi Becali l-a făcut praf pe Târnovanu pentru gafele din FCSB – Auda 2-3: „Trebuie să plătească! Nu mai am încredere în el!”
Capital.ro
Adrian Negrescu: Legea salarizării este necesară, dar a fost făcută „parcă cu ChatGPT”. Economistul avertizează asupra riscurilor
Playtech.ro
Unde este mai sigur să-ți ții economiile? Românii au două favorite clare, aşa încearcă să nu piardă bani din cauza inflației
Adevarul
Incident la Palatul Cotroceni. O femeie militar a leșinat în timpul vizitei președintelui Indiei
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
A aflat despre plecarea lui Borza și a izbucnit: ”Rapid minte că aduce și vinde de foame de bani! Ce rușine de administrație”
MediaFlux
Rusia face un pas în spate. Oamenii lui Putin le-au transmis americanilor
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România