Reportaj din iadul albanez. Echipa România TV, întâmpinată cu un cutremur încă de la sosirea pe aeroportul din Tirana VIDEO

În Albania continuă operaţiunile de salvare după cutremurul devastator care a avut loc marţi dimineaţă, înaintea zorilor. 52 de militari români caută, alături de alte forțe, supraviețuitori printre dărâmături. O echipă România TV a ajusn la Tirana şi urmăreşte operaţiunile pas cu pas.
Filip Stan
27 nov. 2019, 07:07
Reportaj din iadul albanez. Echipa România TV, întâmpinată cu un cutremur încă de la sosirea pe aeroportul din Tirana VIDEO

O echipă România TV a ajuns în Albania, în zonele cele mai afectate de cutremurul devastator. Imaginile sunt dramatice, sute de oameni dorm sub cerul liber, pentru că se tem să se întoarcă în case. Corespondentul Costi Soare a afirmat în primul său reportaj că echipa România TV a avut imediat parte de un cutremur, la sosirea în capitala Albaniei. „Suntem pe aeroportul din Tirana , în urmă cu câteva minute a avut loc o nouă replică, 4 grade, s-a simțit destul de puternic„, Costi Soare.

Citeşte şi Gheorghe Mărmureanu, avertisment teribil după ultimele cutremure. „Africa se rupe în două!”. Cum e afectată România de aceste seisme

Între timp, echipa de căutare-salvare a Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) trimisă în Albania în urma cutremurului care a zguduit această ţară s-a deplasat către o localitate desemnată de autorităţile albaneze, care se află la 40 de kilometri de Capitală, a anunţat şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat.

Între timp, bilanţul tragic al cutremurului din Albania a ajuns la 25 de morţi şi peste 650 de răniţi, dar încă se mai află persoane sub dărâmături.

Reportajul România TV din Albania:

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Bombă în Pro TV. Măruță e OUT după 18 ani. Prima reacție a prezentatorului
Capital.ro
Data până când sunt permise centralele de apartament. Până când mai pot fi folosite în România
Playtech.ro
Care este diferența de preț pe factură dacă ridici temperatura în casă de la 19°C la 23°C în ianuarie 2026
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend